AKTUALNOŚCI

[Wystawy członków SMTG] Marta Wakuła-Mac - Radość

2017-02-20

[Wystawy członków SMTG] Marta Wakuła-Mac - Radość

W imieniu organizatorów i artystki

serdecznie zapraszamy na wystawę:

Marta Wakuła-Mac

Radość

 

Wystawę można zobaczyć w Jan Fejkiel Gallery

ul. Sławkowska 14, 31-014 Kraków

 

Wystawa czynna do 25. lutego 2017.

 

Burzą zmysłów zaskakuje seria Tancerki tytułowana kolejnymi numerami. Jest to powrót do postaci kobiet, ale przyodzianych głównie w czerwone sukienki. Widoczna technika sprzyja dodatkowej ekspresji, przypominając też prace niemieckich ekspresjonistów. Sukienki tancerek to zupełnie płaskie kolorowe, ale wirujące plamy. Aż proszą do ich usunięcia, zaglądnięcia, co pod. Przywodzą na myśl dziecięce wycinanki-ubieranki. Oglądając ten cykl ma się wrażenie nieustającego ruchu, tańca.

 .

Prezentowana także seria aktów to niewielkich rozmiarów opowieść o kobiecie. W sposób bardzo syntetyczny, z użyciem niewielkich środków wyrazu Marta Wakuła-Mac snuje opowieść o życiu kobiety. Znaleziona już własna forma w użyciu kreski i kadru, pozwala w nieograniczony sposób, jak w stop-klatce odsłaniać kolejne fragmenty żywotu bohaterki. Te notatki graficzne są bardzo kobiece, tchną ciepłem, czułością, dotykiem. Kolejny cykl linorytów z pejzażem, to niewielkie kolorowe widoki serii Dublińska zatoka czy Chmura. Ale forma i kolor są tu subtelnie wyważone. Grafiki przywodzą na myśl ryciny japońskie czy wiedeńskie z początku XX wieku, syntezą obrazu, wręcz płaską plamą. To przedstawienie zmusiło artystkę do bardzo wnikliwej analizy i umiejętnego odrzucania niepotrzebnych elementów rysunku. ( Teresa B. Frodyma, fragment wiekszego tekstu o artystce).

Marta Wakuła–Mac urodziła się w 1979 roku w Nisku. Jest absolwentką Instytutu Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (1998-2003). Dyplom uzyskała w pracowni linorytu prowadzonej przez prof.Jerzego Jędrysiaka. Członek Graphic Studio Dublin (od 2004 r.) oraz Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie(od 2015 r.) Obecniepracuje głownie w technice linorytu i wklęsłodruku, zajmuje się także ilustracją książkową.Artystka ma w swym dorobku kilkanaście wystaw indywidualnych w Polsce i w Irlandii. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce, Irlandii, Niemczech, Serbii, Szwecji. Prace artystki znajdują się w kolekcji Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu, Civic Museum of Cremona, Włochy, National Gallery of Ireland, Dublin oraz w kolekcjach państwowych i prywatnych na świecie. Uhonorowana nagrodą Arts Council Travel and Training Award (2007). Laureatka stypendium Culture Ireland (2007), a także medalui wyróżnienia w XVI Międzynarodowym Biennale Małych Form Graficznych oraz Exlibrisu w Ostrowie Wielkopolskim (2016). Obecnie prowadzi Pracownię Graficzną w Nowohuckim Centrum Kultury.

Ta strona wykorzystuje pliki typu "cookies". Identyfikują one Twoją przeglądarkę i usprawniają działanie strony. W ustawieniach przeglądarki można wybrać opcję odrzucania plików "cookies". Odrzucenie może spowodować, że nie wszystkie treści będą prawidłowo wyświetlane. Zamknij