AKTUALNOŚCI

[Zaprosili nas] Wystawa prac uczestników pięciu edycji PATA

2018-04-04

[Zaprosili nas] Wystawa prac uczestników pięciu edycji PATA

Szanowni Państwo,

w imieniu organizatorów i własnym

serdecznie zapraszamy na wernisaż

 

Wystawy prac uczestników pięciu edycji

Letnich Międzynarodowych Kursów

Grafika i Tkanina Artystyczna

 

 

PATA = Printmaking And Textile Art.

 

Wystawa prac uczestników pięciu edycji Letnich Międzynarodowych Kursów Grafika i Tkanina Artystyczna (PATA) 

Exhibition of works created by the participants of five editions of International Summer Courses Printmaking and Textile Art (PATA) 2013 - 2017

 

Galeria ASP ul. Piotrkowska 68

Wernisaż 06.04.2018 r.  godz. 17.00

Wystawa czynna do 19.04.2018 r.

 

Galeria ASP

ul. Piotrkowska 68

90-105 Łódź

Godziny otwarcia Galerii

wtorek -piątek 11.00-18.00

sobota 11.00-15.00

 

www.patanetwork.org

facebook: Summer-Courses-PATA

https://www.facebook.com/events/152743555412802/

 

 

Na wystawie można obejrzeć grafiki w różnorodnych technikach, od linorytów, poprzez akwaforty, akwatinty, kolagrafię aż po sitodruki i techniki eksperymentalne, a także książki artystyczne wykonane we współpracy z Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi oraz z Centrum KAUS w Urbino. Można także zobaczyć miniatury tkackie, innowacyjne obiekty do wnętrz oraz tkaniny drukowane. Prezentowane są także prace z zakresu projektowania graficznego oraz komiksu i szeroko pojętego concept art’u. Prezentacja multimedialna ukazuje przykłady instalacji i rzeźb zrealizowanych przez uczestników kursów.

 

Na wystawie pokazane są również zdjęcia z wszystkich edycji kursów ilustrujące wyjątkową atmosferę twórczej wymiany doświadczeń panującą podczas dwutygodniowego pobytu uczestników w Łodzi. Prezentowany jest także film pt. „PATA” autorstwa Jakuba Łącznego, asystenta i doktoranta łódzkiej Akademii, zrealizowany podczas Letnich kursów w 2016 roku.

 

Międzynarodowe Letnie Kursy PATA organizowane są od 2013 roku przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi we współpracy z Międzynarodowym Centrum Sztuki KAUS w Urbino. Hasło przewodnie kursów to ”Od tradycji po innowację”.

W ciągu pięciu dotychczasowych edycji kursy przyciągnęły do Łodzi 227 artystów z 41 krajów świata. Wielu z nich uczestniczyło w kursach kilkukrotnie. Łódzkie kursy już od pierwszej edycji zyskały międzynarodowy prestiż, a ASP w Łodzi stało się jednym z głównych centrów edukacji letniej          w Europie i na świecie.

 

Inicjatorami i koordynatorami przedsięwzięcia są dr hab. Alicja Habisiak-Matczak - Kierownik Pracowni Technik Wklęsłodrukowych w łódzkiej Akademii oraz Giuliano Santoni - Prezydent Międzynarodowego Centrum Sztuki Kaus w Urbino.

Podczas pięciu edycji kursy poprowadzili wykładowcy łódzkiej uczelni, jak i zaproszeni wykładowcy zagraniczni: prof. Yuji Kobayashi z Tama Art University w Tokio (2013), prof. Wendy Weiss, University of Nebraska, Lincoln, prof. Jose Manuel Guillen Ramon z Politechniki w Walencji (2014), prof. Kestutis Vasiliunas z Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, Michael Brennand Wood z University of Wolverhampton (2015), prof. Alicia Candiani - założycielka i Dyrektor Proyecto’ Ace workshop     z Buenos Aires (2016) oraz Renata Papista z Akademii Sztuk Pięknych w Sarajewie (2017). Polskim zaproszonym gościem była w 2017 roku Daniela Krystyna Jałkiewicz, artystka z kręgu tkaniny artystycznej i rzeźby.

W latach 2013-2017 kursy poprowadzili wykładowcy Akademii: dr hab. Łukasz Chmielewski - Kierownik Pracowni Projektowania Krojów Pism i Kaligrafii; prof. Krystyna Czajkowska - Kierownik Pracowni Druku na Tkaninie; prof. Sławomir Ćwiek - Kierownik Pracowni Technik Łączonych; prof. Dariusz Kaca - Kierownik Pracowni Technik Drzeworytniczych i Książki Artystycznej; prof. Gabriel Kołat - Kierownik Pracowni Ilustracji, Komiksu i Pre-produkcji Gier i Filmów oraz prof. Sławomir Kosmyka - Kierownik Pracowni Projektowania Grafiki Wydawniczej

Wykładowcami w trakcie kursów PATA byli również: prof. Ewa Latkowska - Żychska - Kierownik Pracowni Papieru; prof. Zygmunt Łukasiewicz - instruktor w Katedrze Tkaniny; dr Tomasz Matczak - adiunkt w Pracowni Technik Litograficznych; prof. Jolanta Rudzka Habisiak - Kierownik Pracowni Innowacyjnego Obiektu do Wnętrza, Dywanu i Gobelinu; prof. Witold Warzywoda - Kierownik Pracowni Technik Litograficznych; prof. Krzysztof Wawrzyniak - Kierownik Pracowni Technik Wklęsłodrukowych.

 

Każdego roku na przełomie lipca i sierpnia kursy odbywają się w dwóch, dwutygodniowych sesjach. Każda z nich zwieńczona jest interdyscyplinarnymi wystawami prac uczestników (FINAL SHOW) w galeriach i budynku ASP. Kursom towarzyszą wydarzenia otwarte dla szerokiej publiczności, takie jak wykłady, seminaria i wystawy. Każdy z zaproszonych wykładowców zagranicznych prezentował w Łodzi swoje prace podczas wystaw w Akademii, prowadzili też wykłady otwarte.

Już teraz zapraszamy na edycję PATA 2018! Więcej informacji na stronie www.patanetwork.org oraz na facebook: Summer-Courses-PATA

 

Wystawa wpisana jest w program Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki 2018.

 

 


 

Ta strona wykorzystuje pliki typu "cookies". Identyfikują one Twoją przeglądarkę i usprawniają działanie strony. W ustawieniach przeglądarki można wybrać opcję odrzucania plików "cookies". Odrzucenie może spowodować, że nie wszystkie treści będą prawidłowo wyświetlane. Zamknij