AKTUALNOŚCI

Laureaci MTG 2018 | Nagroda Specjalna Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach

Laureaci MTG 2018 | Nagroda Specjalna Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
Nagroda Specjalna Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
 
Morgan Wedderspoon | Kanada
 
Wyluzuj i baw się
druk cyfrowy (inkjet), sitodruk | inkjet, silkscreen _ 2017 _ 61 x 86 cm
 
Pomagaj innym
druk cyfrowy (inkjet), sitodruk | inkjet, silkscreen _ 2017 _ 61 x 86 cm
 
Chroń siebie
druk cyfrowy (inkjet), sitodruk | inkjet, silkscreen _ 2017 _ 61 x 86 cm
 
Zajmij się swoim życiem
druk cyfrowy (inkjet), sitodruk | inkjet, silkscreen _ 2017 _ 61 x 86 cm
 
 
Moja praktyka artystyczna wiąże się z grafiką i instalacjami rzeźbiarskimi, w szczególności ze zbieraniem i eksponowaniem przedmiotów-obiektów. Patrzę na swoje otoczenie przez pryzmat etnograficzny, poszukując i zbierając odpadki współczesnego środowiska i czerpiąc ze przedmiotów pozbieranych z ziemi, z których tworzę swoje grafiki. Moja twórczość, na przekór narastającej katastrofie ekologicznej, analizuje związek między kulturą towarową, naturą i wciąż aktualnym problemem współistnienia człowieka w sferze przekraczającej ludzką skalę. Uderza mnie trauma związana z życiem w czasach antropogenicznej przemocy na skalę globalną i staram się stworzyć prace, które niwelują to przerażenie, dając jednocześnie siłę i odprężenie, by doprowadzić do uzdrowienia. Początki mojej praktyki kolekcjonerskiej nie były zbyt świadome. Rozwijała się ona w związku z postrzeganiem sytuacji, które przyżyłam oraz pozostałościami wspólnotowych modeli funkcjonowania, które niemal znikają na drugim planie. Podobnie jak terenowy archeolog nauczyłam się sposobów gromadzenia znalezionych materiałów. Robiąc ukłon w stronę mojego pragnienia taksonomicznego, należy zaznaczyć, że ten zbiór przedmiotów obejmuje skamieniałości, kości, rośliny i jaskrawo zabarwione tworzywa sztuczne. Łącząc te materiały ze sobą, mam nadzieję ustanowić nowe związki i dać początek sugestii odmiennej relacji człowieka ze światem, opartej na trosce i wyobraźni. Staram się tworzyć prace, które przybierają formę ekologiczną, posiłkując się klasycznymi sposobami myślenia i kierując odbiorcę na nowe, zabawne i kreatywne ścieżki. 
 
Rozpoczynając pracę nad tym cyklem wykorzystałam skaner do zarejestrowania obiektów rozmieszczonych na płaskiej powierzchni, a czasami zawieszonych w przestrzeni, jakby chciały przeciwstawić się grawitacji. Skomponowałem obrazy nawiązujące do spisu odpowiedzi na kryzysowej liście, używając przedmiotów, które w jakiś sposób pasowały do ​​każdego z problemów. Gdy otrzymałam niepowiązany zestaw obrazów, wydrukowałem je na powlekanym papierze cyfrowym. Metodą sitodruku dodałam także tekst.
 

Galeria

Ta strona wykorzystuje pliki typu "cookies". Identyfikują one Twoją przeglądarkę i usprawniają działanie strony. W ustawieniach przeglądarki można wybrać opcję odrzucania plików "cookies". Odrzucenie może spowodować, że nie wszystkie treści będą prawidłowo wyświetlane. Zamknij