AKTUALNOŚCI

Laureaci MTG 2018 | Nagroda Specjalna Rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Laureaci MTG 2018 | Nagroda Specjalna Rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Nagroda Specjalna Rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie 
 
Agata Derda | Kanada
 
Zmiana 
Trofeum 
 
linoryt, druk cyfrowy, chine-collé |  2018 | 112 x 76,5 cm
 
Prezentowane grafiki są częścią serii, której głównym tematem jest autodestrukcja, zubożenie społeczne i „ciemna strona” współczesnego człowieczeństwa. Prace prezentują postapokaliptyczną wizję świata, którego lata wspaniałości przeminęły. Okaleczone drzewa lub struktury niosące ślady ludzkiej interwencji, metaforycznie reprezentują działalność człowieka lub społeczeństwa. Zmiana ma przywodzić na myśl krucyfiks, sugerując kształtujący i potencjalnie krzywdzący wpływ religijnej indoktrynacji. Trofeum odnosi się do kulturowej tradycję samozniszczenia, bądź tendencji do podporządkowywania sobie słabszych w imię normalizacji i gloryfikacji agresji.
 
Użyte techniki graficzne to linoryt i druk cyfrowy. Dokumentalny aspekt fotografii pomaga urzeczywistnić widzialną formę. Przedstawia to, co istniało w prawdziwym czasie i przestrzeni, co zostało  zarejestrowane przez urządzenie utrwalające obraz na obiektywnej matrycy. Natomiast ręcznie wycinany i drukowany linoryt odnosi się do wizualnego języka abstrakcyjnej formy, która ma charakter autorski, co czyni jej odbiór subiektywnym i osobistym. Kombinacja obu technik tworzy niezwykłą przestrzeń, która może być przemierzana przez wyobraźnię odbiorcy, umożliwiając mu przeżycie zupełnie nowego doświadczenia.

Galeria

Ta strona wykorzystuje pliki typu "cookies". Identyfikują one Twoją przeglądarkę i usprawniają działanie strony. W ustawieniach przeglądarki można wybrać opcję odrzucania plików "cookies". Odrzucenie może spowodować, że nie wszystkie treści będą prawidłowo wyświetlane. Zamknij