AKTUALNOŚCI

Laureaci MTG 2018 | Nagroda Specjalna Rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

Laureaci MTG 2018 | Nagroda Specjalna Rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
Nagroda Specjalna Rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
 
Toyoki Inatsugi | Japonia
 
cykl Miraż
 
Fosforyzujące światło 1 
Fosforyzujące światło 2 
giclée | 2018 | 79 x 111,8 cm
 
 
„Shiranui“ to języku japońskim „nieznany, błędny ognik“, który pojawia się na morzu nocą w środku lata. To rodzaj fosforyzującego światła, które od czasów starożytnych było w Japonii uważane za rodzaj zjawy. Można je obserwować wyłącznie w Japonii w zatokach Morza Wschodniochińskiego u wybrzeży wyspy Kiusiu. Początkowo jeden lub dwa ogniki suną od wybrzeża ku oceanowi rozdzielając się na prawo i lewo, z czasem ich liczba wzrasta i tworzą się rzędy niezliczonych ogników. Ostatnimi czasy ustalono, że jest to miraż, ma on jednak bardzo tajemniczy charakter i występuje wyłącznie nocą. Postanowiłem włączyć zjawisko „shiranui“ do mojego cyklu Miraże, aby wyrazić w ten sposób „uprządkowanie“ i „nieregularność“ ognia. 
 
Termin giclée został zaadaptowany przez grafika Jacka Duganne’a pracującego dla Nash Editions – studia zajmującego się drukami artystycznymi. Duganne poszukiwał nazwy dla nowego typu wydruków tworzonych przy pomocy drukarek atramentowych Iris (służących głównie do wykonywania materiałów przygotowawczych do druku), które umożliwiały wykonanie wielkoformatowych druków wysokiej rozdzielczości. Jego celem było znalezienie słowa, które nie posiadałoby negatywnych konotacji związanych z masową. 

Galeria

Ta strona wykorzystuje pliki typu "cookies". Identyfikują one Twoją przeglądarkę i usprawniają działanie strony. W ustawieniach przeglądarki można wybrać opcję odrzucania plików "cookies". Odrzucenie może spowodować, że nie wszystkie treści będą prawidłowo wyświetlane. Zamknij