AKTUALNOŚCI

Ćwiek, Kwiatkowski, Tomalski. Polska grafika w Wilnie

2015-03-02

Ćwiek, Kwiatkowski, Tomalski. Polska grafika w Wilnie

Zapraszamy na inaugurację Programu Towarzyszącego Międzynarodowego Triennale Grafiki - Kraków 2015. Tym razem rozpoczynamy za naszą wschodnią granicą - w Centrum Grafiki w Wilnie - wystawą trzech polskich grafików: Sławomira Ćwieka, Pawła Kwiatkowskiego i Krzysztofa Tomalskiego. Wernisaż wystawy Ćwiek, Kwiatkowski, Tomalski. Polska grafika w Wilnie już 3. marca 2015 o godz. 18:00. Wszystkich miłośników polskiej grafiki, którzy wybierają się w najbliższych tygodniach na Litwę, serdecznie zachęcamy do zobaczenia tej wspaniałej wystawy.

 

Wystawa prac Sławomira Ćwieka, Pawła Kwiatkowskiego i Krzysztofa Tomalskiego to spotkanie dwóch szkół graficznych, dwóch środowisk, które silnie zaznaczyły swoją obecność nie tylko na polskiej mapie sztuki. To z jednej strony spadkobiercy konstruktywizmu w wersji, jaką w Łodzi zaszczepił Władysław Strzemiński, z drugiej artysta wyrastający ze środowiska, na które znaczący wpływ wywarł metaforyczny język Mieczysława Wejmana i innych reprezentantów tzw. krakowskiej szkoły grafiki. W tym artystycznym spotkaniu nie chodzi jednak o konfrontację, lecz o dialog, który pozwala dostrzec podobieństwa tam, gdzie wydają się one nieobecne.
Trzej świetni graficy, trzej artyści, z których każdy stworzył niepowtarzalny świat form, spotykają się, by pozwolić swoim pracom prowadzić dialog, złożoną konwersację, w której abstrakcyjna tradycja łódzkiej szkoły, spotka się z metaforycznym dziedzictwem krakowskiej grafiki. Prezentowane grafiki nie polemizują, lecz dyskutują, ze sobą nawzajem i z dziedzictwem, z którego wyrastają ich twórcy.

[fragment tekstu z katalogu - Marta Anna Raczek-Karcz]

Ta strona wykorzystuje pliki typu "cookies". Identyfikują one Twoją przeglądarkę i usprawniają działanie strony. W ustawieniach przeglądarki można wybrać opcję odrzucania plików "cookies". Odrzucenie może spowodować, że nie wszystkie treści będą prawidłowo wyświetlane. Zamknij