AKTUALNOŚCI

[Zaprosili nas] Alicja Habisiak-Matczak "Perspektywy Helikoidalne"

2019-01-31

[Zaprosili nas] Alicja Habisiak-Matczak "Perspektywy Helikoidalne"

W imieniu Pani Alicji Habisiak-Matczak zapraszamy na wystawę „Perspektywy helikoidalne”.

Wernisaż wystawy odbędzie sie dnia 1 lutego 2019 o godzinie 18:00 w Centrum Łowicka w Warszawie. 

 

„Perspektywy helikoidalne” to wspólny tytuł cyklu panoramicznych grafik zrealizowanych w tradycyjnych i eksperymentalnych technikach wklęsłodrukowych. Słowo „helikoidalny”oznacza spiralny, skręcony kształt lub przedmiot, którego istotny element ma spiralny kształt lub odnosi się do spirali.W moich horyzontalnych pracach, chciałabym ukazać świat oglądany w wirującym ruchu, w trakcie obrotu, gdy elementy rzeczywistości przesuwają się przed oczami i łączą się ze sobą nieraz w zaskakującą i odrealnioną całość. Rozpoznawalne fragmenty architektury- kręte schody i balustrady, zestawione są z bezmiarem pejzażu. Poszczególne strefy ujęte są z różnych perspektyw – razjest to perspektywa żabia, raz ptasia, centralna lub skośna - co tworzy skomplikowaną, zrekonstruowaną przestrzeń.Szkice rysunkowe, notowane z natury, a później przekształcane w ciszy pracowni, stanowią zawsze punkt wyjścia do powstania moich grafik. Rysunek jako pierwszy, bezpośredni zapis wrażeń i emocji jest dla mnie najbliższym sposobem opisywania świata. Na podstawie rysunków tworzę własne fantazje architektoniczne, swoiste graficzne kaprysy.

Na wystawie w Galerii Centrum Łowicka w Warszawie prezentowane są nie tylko grafiki z cyklu „Perspektywy helikoidalne”, ale także inne prace powstałe w latach 2016-2018, w tym kolekcja rysunków węglem i tuszem na papierze. Obok prac w formatach 100x70 cm i 30x120 cm, znajdą się też miniatury 7x10 cm. Źródłem inspiracji są pejzaże włoskich miast- Rzymu, Urbino, Perugii, reminiscencje z podróży do Luksemburga, migawki z Huty Vitkovice w Ostrawie, ale także industrialna architektura Łodzi, Tuszyna czy Warszawy. Wystawa ma charakter premierowy – większość prac jest po raz pierwszy prezentowana w Polsce.

 

 

Ta strona wykorzystuje pliki typu "cookies". Identyfikują one Twoją przeglądarkę i usprawniają działanie strony. W ustawieniach przeglądarki można wybrać opcję odrzucania plików "cookies". Odrzucenie może spowodować, że nie wszystkie treści będą prawidłowo wyświetlane. Zamknij