Svetlana Jakimovska Rodić – Line of a Circle

Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych - Galeria Centrum

Rynek Główny 29, 2 piętro, 31-010 Kraków


11.04.2013 – 26.04.2013

wernisaż: 11.04.2013, 18:00

finisaż: 26.04.2013, 18:00

Svetlana Jakimovska Rodić – Line of a Circle
W kwietniu Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie gościć będzie wystawę Svetlana Jakimovska Rodić – pierwszej rezydentki, zaproszonej do Krakowa w ramach projektu Password: Printmaking realizowanego wspólnie z pięcioma partnerskimi instytucjami z Europy (MGLC – Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych w Lublanie, HEA – Hablar en Arte z Hiszpanii, FMC – Frans Masereel Centrum w Kasterlee, MMSU – Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Rjece oraz TPT – Międzynarodowe Triennale Grafiki w Tallinie). W wyniku konkursu ogłoszonego wspólnie przez SMTG i Katedrę Grafiki Warsztatowej Wydziału Grafiki ASP w Krakowie dla artysty lub artystki ze Słowenii, wyłoniono rezydentkę, która spędzi w Krakowie trzy kwietniowe tygodnie.
W ramach wystawy Line of a Circle artystka zaprezentuje wybrane prace z cyklu History Curtains (Zasłony historii). Cykl ten jest głównym tematem podejmowanej przez artystkę rezydencji. Linoryty na tkaninie wchodzące w skład cyklu bazują na motywach zaczerpnietych z dekoracji zdobiących situle z Epoki Brązu (ptakach, koniach i jeleniach), które są przez artystkę zestawiane z transporterami, helikopterami oraz innymi składowymi machinarium współczesnej wojny. Połączenie dawnych i współczesnych form opowiada o odwiecznych problemach ludzkości: walce, zastraszeniu, niepewności i wojnie.
Podczas wernisażu publiczność będzie miała okazje obejrzeć pierwsze prace z cyklu, w ramach finisażu zaprezentowane zostaną wchodzące w skład cyklu prace powstałe w Krakowie.
 
Svetlana Jakimovska Rodić (ur. 1965) studiowała na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu w Skopje oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Lublanie. Swoje prace prezentowała na podnad trzydziestu wystawach indywidualnych, odbyła także rezydencje w Grazu, Paryżu, Berlinie i na Wyspach Alandzkich. 

logos
Ta strona wykorzystuje pliki typu "cookies". Identyfikują one Twoją przeglądarkę i usprawniają działanie strony. W ustawieniach przeglądarki można wybrać opcję odrzucania plików "cookies". Odrzucenie może spowodować, że nie wszystkie treści będą prawidłowo wyświetlane. Zamknij