Grafika i ekologia | Katarzyna Winczek, Jan Szmatloch, Barbara Czapor-Zaręba, Nicoletta Scilimati

Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych - Galeria Centrum

Rynek Główny 29, 2 piętro, 31-010 Kraków


15.04.2016 – 04.05.2016

wernisaż: 14.04.2016, 18:00

Grafika i ekologia | Katarzyna Winczek, Jan Szmatloch, Barbara Czapor-Zaręba, Nicoletta Scilimati

           Prace prezentowane na wystawie, mimo różnorodności, łączy jedno – wszystkie zostały wykonane w mniej lub bardziej proekologicznych technikach. Autorami prac są artyści – pedagodzy: dr hab. Katarzyna Winczek i mgr Barbara Czapor-Zaręba pracują w Katedrze Grafiki na Wydziale Sztuki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, prof. Jan Szmatloch w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, prof. Nicoletta Scilimati w Akademii Sztuk Pięknych w Lecce we Włoszech.  Powstałe grafiki są odpowiedzią na wyzwania wynikające z zastosowania nietoksycznych metod i środków we wklęsłodrukowych i wypukłodrukowych technikach graficznych. Terenem poszukiwań i eksperymentów były: materiały matryc, środki trawiące, grunty pochodzenia akrylowego, metody kreacji obrazu na matrycy, techniki fotopolimerowe, farby wodne i różne podłoża druku. Indywidualne doświadczenia twórców z materią i technikami graficznymi są próbą przekroczenia granicy wyznaczonej przez znany i praktykowany od dziesięcioleci tradycyjny, „analogowy” warsztat oraz posłużyły konfrontacji doświadczeń w zakresie druku wklęsłego i wypukłego.

            Wystawa jest podsumowaniem badań warsztatowych prowadzonych w ramach projektu Narodowego  Centrum Nauki pt. „Ekologiczne techniki sztuk graficznych”, realizowanych w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

           Grafika i ekologia jest prezentacją dość odosobnioną, podsumowującą problematykę ekologii w grafice warsztatowej – zagadnienia dotąd stosunkowo mało zbadanego i opisanego w polskim środowisku artystycznym. Należy mieć nadzieję, że wystawa sprowokuje otwarcie na szerszą dyskusję i zainteresowanie nie tylko w środowisku akademickim. Relacje sztuka – nauka z pewnością warte są dalszych dociekań i eksperymentów technologiczno-artystycznych.


Artyści

Katarzyna Winczek, Jan Szmatloch, Barbara Czapor-Zaręba, Nicoletta Scilimati

logos
Ta strona wykorzystuje pliki typu "cookies". Identyfikują one Twoją przeglądarkę i usprawniają działanie strony. W ustawieniach przeglądarki można wybrać opcję odrzucania plików "cookies". Odrzucenie może spowodować, że nie wszystkie treści będą prawidłowo wyświetlane. Zamknij