Izabella Gustowska /fragment/ Sztuka Wyboru /2007/

Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych - Galeria Centrum

Rynek Główny 29, 2 piętro, 31-010 Kraków


16.11.2013 – 06.12.2013

wernisaż: 15.11.2013, 18:00

Izabella Gustowska /fragment/ Sztuka Wyboru /2007/

Jacek Majchrowski
Prezydent Miasta Krakowa
oraz
Prezes i Zarząd
Stowarzyszenia Międzynarodowe
Triennale Grafiki w Krakowie

zapraszają na

 

uroczystą

inaugurację
Międzynarodowego
Centrum
Sztuk
Graficznych

wernisaż
wystawy
Izabelli
Gustowskiej
/fragment/
Sztuka
Wyboru

/2007/

15 listopada
2013, 18:00


Międzynarodowe Centrum
Sztuk Graficznych
Rynek Główny 29
31-010 Kraków

 

 

SZTUKA WYBORU 2007

Sztuka trudnego wyboru

Sztuka łatwego wyboru

 

To praca oparta na dialogu dwóch różnych, aczkolwiek bliskich sobie rzeczywistości.
Sztuka trudnego wyboru bawi się filmową rzeczywistością – w obrazach, dubbingu, wielojęzycznych tekstach. W swojej naturze opiera się na zbiorze – katalogu – ludzkich namiętności i faktów wyjętych z filmowego życia. Jest intrygująca i nasycona, bo taka jest natura kina. Wszystko jest więc bardziej prawdziwe niż w rzeczywistości realnej. Ta właśnie prywatna perspektywa pokazana jest w Sztuce łatwego wyboru. Bo sztuka łatwego wyboru to zbiór prywatnych notatek z 5 lat posiadania kamery z zapisem mini DV.

W obu zbiorach mamy więc wspólne „tematy” jak np. pocałunki, tańce, śpiewy, jedzenie, podróże, dzieci, zwierzęta itp. Są także wyseparowane epizody przypisane tylko do jednej rzeczywistości np. seks, strzelanina (Sztuka trudnego wyboru).

Sztuka trudnego wyboru na pozór wydaje się być bardziej nasycona i efektowna, ale jak w lustrze przegląda się jej siostra – Sztuka łatwego wyboru, być może bardziej intrygująca, bo na pewno prawdziwa. Do nas należy wybór, w jakiej rzeczywistości odnajdujemy się pełniej. Być może właśnie ich wymieszanie, a także możliwość przemieszczania się z jednej do drugiej (w obrazie i dźwięku) jest największą zaletą tej pracy.

(2006)

 

150 kół o średnicy 70 cm zbiera wyjęte z filmów cytaty, to ikony kina – jak Marylin Monroe, ale i sekundowe sceny wycięte z narracji filmowych /50 kół/, podobnie jak te, które reprezentują narracje prywatne, istotne tylko dla autorki /50 kół/.

Pokazywany FRAGMENT to wybrane cytaty z tych dwóch rzeczywistości. Mam nadzieję ,że we Fragmencie widz odnajdzie i przypomni sobie to co być może drzemie także  w jego pamięci.   

[tekst: Izabella Gustowska]


logos
Ta strona wykorzystuje pliki typu "cookies". Identyfikują one Twoją przeglądarkę i usprawniają działanie strony. W ustawieniach przeglądarki można wybrać opcję odrzucania plików "cookies". Odrzucenie może spowodować, że nie wszystkie treści będą prawidłowo wyświetlane. Zamknij