Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej Kraków 2015

Galerie Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

Basztowa 18, Kraków


19.09.2015 – 18.10.2015

wernisaż: 18.09.2015, 16:00

Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej Kraków 2015

Wystawa Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej od 2003 roku towarzyszy Wystawie Głównej Międzynarodowego Triennale Grafiki i jest integralną częścią Programu Głównego MTG – Kraków 2015. Od samego początku wystawa młodych grafików, którzy nie ukończyli 35. roku życia, stała się istotnym forum dla prezentowania najbardziej odważnych i często bezkompromisowych dzieł graficznych. Udowadnia to tegoroczny werdykt jury, które pod przewodnictwem znanej krytyczki sztuki Moniki Małkowskiej wskazało zwycięską pracę.

 

Na wystawie w nowej galerii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie zobaczymy dzieła, które mogą stać się ważnym, a czasami nawet radykalnym komentarzem do otaczającej nas zewsząd ikonosfery. Laureaci i uczestnicy tegorocznej edycji Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej, starali się skorzystać z szansy jaką jest umiejętność artystycznego skomentowania rzeczywistości, prezentując niezwykle zróżnicowane pod względem warsztatowym i merytorycznym prace. Jedyną wątpliwość może budzić fakt, że młodzi artyści nie mogąc znaleźć spełnienia na nieistniejącym w Polsce rynku sztuki, unikają ryzyka, i w wielu wypadkach powielają tematy, często bazując na przypadkowych rozwiązaniach.

 

Zawsze przy rozważaniach o sztuce młodych, mamy nadzieję, że ich dzieła wywrócą do góry nogami nasze wyobrażenie o jej granicach. Oglądając wystawę spróbujmy podjąć ryzyko skonfrontowania naszej wrażliwości, z tym, co we współczesnej grafice budzi największe emocje i oczekiwania. Bezpośredni kontakt ze sztuką zawsze jest obciążony ryzykiem, tak dla publiczności jak i samych artystów – podejmijmy je wspólnie, bo dla każdej ze stron to ryzyko może stać się wyjątkowo wyzwalającym uczuciem.

 

Wystawie Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej towarzyszy ekspozycja prac Marty Kubiak Laureatki Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej – Kraków 2012. [więcej o wystawie >>]

 

Katarzyna Wojtyga

Kurator wystawy

 


logos
Ta strona wykorzystuje pliki typu "cookies". Identyfikują one Twoją przeglądarkę i usprawniają działanie strony. W ustawieniach przeglądarki można wybrać opcję odrzucania plików "cookies". Odrzucenie może spowodować, że nie wszystkie treści będą prawidłowo wyświetlane. Zamknij