8 Międzynarodowe Triennale Grafiki „Kolor w grafice” – Duety - Toruń 2015 | Wystawa Programu Towarzyszącego MTG – Kraków 2015

Galeria Sztuki Wozownia

ul. Ducha Św. 6, Toruń


26.09.2015 – 25.10.2015

wernisaż: 25.09.2015, 18:00

8 Międzynarodowe Triennale Grafiki „Kolor w grafice” – Duety - Toruń 2015 | Wystawa Programu Towarzyszącego MTG – Kraków 2015

Od realizacji pomysłu by toruńską prezentację współczesnej grafiki artystycznej podporządkować problematyce obecnego w niej koloru minęło ponad 30 lat. Jak pisał Sebastian Dudzik przy okazji poprzedniej edycji imprezy: „Wybór ten nie był przypadkowy, nawiązywał bowiem do niezwykle żywej wówczas dyskusji o specyfice języka graficznego medium. Uwarunkowany warsztatem kolor był w niej jedną z głównych wartości znaczących jego odmienność od malarstwa czy też rysunku. Z dzisiejszej perspektywy trafność wyboru tematyki zorganizowanej w 1982 roku krajowej wystawy nie budzi żadnych wątpliwości. Potwierdzeniem tego są choćby kolejne jej edycje oraz stały wzrost znaczenia w środowisku grafików i krytyków, który w 1994 roku spowodował przekształcenie imprezy w Międzynarodowe Triennale Grafiki Kolor w Grafice.  Czasy się jednak zmieniają, w ciągu ostatnich lat zmieniła się też perspektywa widzenia graficznego medium. Dziś kolor, choć nadal ważny, nie stanowi już tak frapującego technologicznego czy też teoretycznego zagadnienia.”

I tak, w 2009 roku MTG Kolor w grafice  poświęcone było problemom tożsamości i tradycji, problemom przedstawianym i analizowanym z punktu widzenia twórcy, odniesieniem było dzieło sztuki i historia sztuki. W 2012 roku próbowaliśmy odpowiedzieć na pytania:  jak nowoczesne sposoby informacji/komunikacji wpływają lub zmieniają sytuację człowieka wobec problemów dzisiejszej rzeczywistości czyli też: jak artysta uczestniczy w rzeczywistości? Okazało się, że rozważania o kolorze stały się jednym z ważniejszych elementów budowania mentalnych i teoretycznych fundamentów pod nadchodzącą cyfrową rewolucję.

Zaproszenia do udziału w imprezie kierowaliśmy zazwyczaj do już znanych, wybitnych artystek/artystów z całego świata, co jest zrozumiałe w wypadku imprezy, do której uczestnicy zapraszani są imiennie. Chcielibyśmy w 2015 roku przełamać tę tradycję. Nadal zaproszenia kuratora powędrowały do wybitnych postaci światowej grafiki, ale z prośbą, by ze swej strony ‘doprosili’ do imprezy młodszych artystów/artystki ze swojego otoczenia. Wiąże to toruńskie triennale z jednym z głównych profili galerii Wozownia, jakim jest promocja i eksperyment. Ciekawym też może okazać się na jakie postawy artystyczne i jakie rozwiązania formalne wskazali w swych wyborach artyści z różnych stron świata, różnych kultur, z różnych ośrodków uniwersyteckich. Na ile będzie to kontynuacja ich własnych koncepcji a na ile dostrzeżenie nowych, interesujących propozycji.

Tak, jak poprzednia edycja stanowiła swoiste podsumowanie trzydziestolecia zmian, jakie przeobraziły  gruntownie medium, tak obecna ma otworzyć się na propozycje młodych artystów/artystek, być może bardziej związanych z rzeczywistością „tu i teraz”, pokazujących nowe drogi rozwoju dla tej dyscypliny.

Mamy nadzieję, że 8 edycja MTG Kolor w grafice zatytułowana Duety pokaże, że medium graficzne ma jeszcze wiele do zaoferowania i to zarówno w warstwie warsztatowej, w problematyce czysto artystycznej, jak i na styku rzeczywistości i sztuki.

 

kurator: Mirosław Pawłowski

dyrektorka galerii Wozownia: Anna Jackowska


Ta strona wykorzystuje pliki typu "cookies". Identyfikują one Twoją przeglądarkę i usprawniają działanie strony. W ustawieniach przeglądarki można wybrać opcję odrzucania plików "cookies". Odrzucenie może spowodować, że nie wszystkie treści będą prawidłowo wyświetlane. Zamknij