Farba drukarska na papierze | Wystawa Programu Towarzyszącego MTG – Kraków 2015

Galeria "Pod Baranami", Pałac pod Baranami

Rynek Główny 27, 33-332 Kraków


11.09.2015 – 27.09.2015

wernisaż: 11.09.2015, 19:00

Farba drukarska na papierze | Wystawa Programu Towarzyszącego MTG – Kraków 2015

,,Farba drukarska na papierze”

 

Wystawa grafiki ,,Farba drukarska na papierze” jest pokazem kilku artystów, których łączy pasja do grafiki warsztatowej , bogactwu jej technik i różnorodności poszukiwań. Nazwa wystawy  z pozoru chłodna i bezosobowa a zarazem bezpretensjonalna  wskazuje na to, iż dyscyplina ta wymaga przedarcia się przez pewne ogólnie utarte schematy i popycha artystę do głębszych poszukiwań.

 

Prezentowane prace graficzne są wynikiem wieloletnich poszukiwań artystycznych  ich autorów. Aby zrozumieć pasję zaklętą w wyłaniających się dzięki farbie drukarskiej formach, powstałych w wyniku starannie zaplanowanych procesów chemicznych, działań mechanicznych, którym poddana jest matryca drewniana, metalowa, pochodząca z przeróżnych innych materiałów, trzeba odczuć dreszcz emocji, którą grafik doświadcza  gdy po raz pierwszy ściąga papier z pierwszej odbitki swojej nowej  grafiki.

 

Twórczość graficzna przypomina trochę starannie uprawiany ogród, który ciągle rozwija się i wzrasta. Inną metaforą grafiki, która pragnę przytoczyć jest: ,, tajemnica”. Grafik nieustannie zbliża się do niej i próbuje ja ogarnąć, lecz wciąż odczuwa potrzebę dalszego badania i dalszego zadawania pytań.

 

Czym jest inspiracja graficzna? Być może jest to sam w sobie proces, potrzeba ciągłego poszukiwania, zbliżania się do świata zrodzonego w swoim własnym wnętrzu. W głąb swojej duszy i swojego umysłu podąża grafik za śladem swojej techniki, rysunku, wizji.

 

Marcin Cziomer


Artyści

Amelia Chwałek, Marcin Cziomer, Małgorzata Jenta-Dmitruk, Jerzy Dmitruk, Sławomir Nitendel, Krzysztof Tomalski

Ta strona wykorzystuje pliki typu "cookies". Identyfikują one Twoją przeglądarkę i usprawniają działanie strony. W ustawieniach przeglądarki można wybrać opcję odrzucania plików "cookies". Odrzucenie może spowodować, że nie wszystkie treści będą prawidłowo wyświetlane. Zamknij