Nie całkiem czarne. Grafika, rysunek, obraz. Mira Skoczek-Wojnicka | Wystawa Programu Towarzyszącego MTG – Kraków 2015

Galeria Pod Rejentem

ul. Józefitów 11, Kraków


25.09.2015 – 10.10.2015

wernisaż: 24.09.2015, 19:00

Nie całkiem czarne. Grafika, rysunek, obraz. Mira Skoczek-Wojnicka | Wystawa Programu Towarzyszącego MTG – Kraków 2015

„Nie całkiem czarne” – to  wystawa towarzysząca SMTG 2015, oparta o 3 media w których od lat się poruszam: grafikę, rysunek, obraz. Ekspozycja dotyczy 3 ważnych dla mnie motywów – kosmosu, człowieka i abstrakcji.

 

Grafikę reprezentują grafiki cyfrowe tzw. Digital prints z wkaszerowanymi płatkami srebrnego metalu oraz akwatinty, które w swoisty dla mnie sposób poruszają kwestię wszechświata i kosmosu.

 

Seria obrazów „Noir” – obejmuje „rozmowy” pomiędzy człowiekiem, a abstrakcyjną, geometrycznie rozwiązaną płaszczyzną, właśnie owe abstrakcyjne płaszczyzny, malowane grubo, fakturowo są w tej serii najważniejsze, są bowiem próbą ukazania światła w czerni, takiego właśnie graficznego, a jednocześnie rozwiązanego po malarsku. Nawet grubo, fakturowo trawione blachy graficzne nigdy nie  pozwolą na stworzenie wrażenia „świecenia” płaszczyzny, można to tylko rozwiązać niuansami czerni, od jej głębokiego nasycenia po różne odcienie szarości. Obrazy „Noir” były początkiem powstania wystawy, choć są nie tylko rozważaniami pomiędzy człowiekiem, a płaszczyzną, ale też nawiązaniem do podstawowego tematu – kosmosu, planet, który to temat  został rozwiązany bardzo graficznie w dyptyku „ Fazy księżyca”. Podobnie w serii ”Abstrakcje chaotyczne i uporządkowane ” monochromatyczny obraz daje wrażenie drzeworytniczego druku, szczególnie w zetknięciu z jego adwersarzem „Awers –Rewers” namalowanym ekspresyjnie, gestem szpachli malarskiej.  Celem było stworzenie „graficznych” obrazów, trochę w opozycji do „malarskich” kolorowych grafik.  Zdecydowanie za to malarsko ujęte są rysunki ( suche pastele), które w kontekście tradycyjnie preparowanych rysunków, warunkowo można uznać za rysunek choć są stworzone w gamie prawie monochromatycznej.  Ostatnia prezentowana seria, zamykająca katalog to „Odlotowe fryzury” będące fascynacją zmian jakie w ostatnich dekadach mogliśmy obserwować, nowe style, frakcje estetyczne i dowody utożsamiania się z grupami. Reasumując; grafiki, rysunki i obrazy obracają się wokół czerni, choć są nie całkiem czarne :).

 

Mira Skoczek-Wojnicka


Ta strona wykorzystuje pliki typu "cookies". Identyfikują one Twoją przeglądarkę i usprawniają działanie strony. W ustawieniach przeglądarki można wybrać opcję odrzucania plików "cookies". Odrzucenie może spowodować, że nie wszystkie treści będą prawidłowo wyświetlane. Zamknij