Lesław Miśkiewicz | oblicza geometrii | drzeworyty i grafiki komputerowe z lat 1986 - 2015

Galeria Oko dla Sztuki - Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, Kraków


26.02.2015 – 22.03.2015

wernisaż: 26.02.2015, 16:00

Lesław Miśkiewicz | oblicza geometrii | drzeworyty i grafiki komputerowe z lat 1986 - 2015

Wystawa Oblicza geometrii prezentuje prace graficzne wybitnego polskiego artysty Lesława Miśkiewicza, reprezentującego łódzkie środowisko graficzne. Po czasie poetyckich poszukiwań i odkryć w tradycyjnej technice drzeworytu, artysta odnalazł się w cyfrowym świecie grafiki. W pracach zaobserwować można ciekawe przejście stylistyczne od pękających membran zapisywanych w twardych powierzchniach drewnianych do przestrzeni minimalistycznych, czystych z odmienną dynamiką i rytmem. Forma i tradycja czarno-białej odbitki graficznej stała się potencjalną możliwością dla niezwykle erudycyjnej, innowacyjnej wypowiedzi artysty. 

 

Materiał video z wernisażu >>


Artyści

Lesław Miśkiewicz (ur. 1953). Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, dyplom w 1978 roku w Pracowni Technik Drzeworytniczych prof. Andrzeja Bartczaka oraz w Pracowni Malarstwa prof. Stanisława Fijałkowskiego. Od 1977 roku pracuje w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, a od 1995 w Instytucie Informatyki Politechniki Łódzkiej. Zajmuje się grafiką i malarstwem.

Autor dziesięciu wystaw indywidualnych. Wziął udział w ponad stu wystawach zbiorowych. Jest laureatem nagród na wystawach międzynarodowych i ogólnopolskich, m.in: II Nagrody na Międzynarodowym konkursie na grafikę z okazji 1500-lecia urodzin św. Benedykta (1983), II Nagrody na VI Ogólnopolskim Konkursie Graficznym im. Józefa Gielniaka w Jeleniej Górze (1987, 1989, 1996), Nagrody na Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie (1988), Nagrody honorowej na XI Międzynarodowym Biennale Drzeworytu w Bańskiej Bystrzycy (1990) oraz Medalu honorowego na 11. Międzynarodowym Triennale Małe Formy Grafiki w Łodzi (2002).

Prace artysty znajdują się w zbiorach muzeów niemieckich, francuskich, japońskich, kanadyjskich, brytyjskich oraz w muzeach w Łodzi, Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Jeleniej Górze, Toruniu.

logos
Ta strona wykorzystuje pliki typu "cookies". Identyfikują one Twoją przeglądarkę i usprawniają działanie strony. W ustawieniach przeglądarki można wybrać opcję odrzucania plików "cookies". Odrzucenie może spowodować, że nie wszystkie treści będą prawidłowo wyświetlane. Zamknij