AKTUALNOŚCI

[Patronaty SMTG] Maria Kaleta - Together

2017-02-27

[Patronaty SMTG] Maria Kaleta - Together

Serdecznie zapraszamy

w imieniu własnym, artystki i organizatorów

na wystawę:

 

Maria Kaleta

Together

 

Wernisaż wystawy odbędzie się 9. marca 2017 w godz. 18:00 - 21:00

w Willesden Gallery

95 High Road, Londyn

NW10 2SF

 

Wystawa otwarta będzie do 18.03.2017

pon - pt w godz. 9:00 - 20:00

sob - ndz w godz. 10:00 - 17:00

 

Wystawa objęta jest patronatem SMTG w Krakowie

 

 

„Together” jest kontunuacją wystawy „IDentity & CoExistence” z 2015r. i tym samym konkluzją refleksji związanych z życiem na pograniczu kultur. „IDentity & CoExistence” poruszała kwestie naszej tożsamości i nierozerwalnej potrzeby zrozumienia swojego miejsca we współczesnym, coraz bardziej skomplikowanym świecie. Obecna propozycja bazuje na moich doświadczeniach z życia w środowisku wielokulturowym - jakim jest Londyn - i wynikającym stąd przekonaniu, iż budowanie lepszej przyszłości wymaga zjednoczenia oraz współpracy.

 

Kształt naszej przyszłości stał się wyjątkowo ważnym tematem. Przez ostatnie 12 miesięcy byliśmy świadkami rozłamów społecznych i narastania protekcjonizmu. Być może jest w tym dla nas lekcja, że tolerancja i akceptacja nowych kultur musi być procesem wzajemnym, a wszelkie zmiany sposobu funkcjonowania naszego społeczeństwa powinny brać pod uwagę jego historię i tradycję.

 

Jednak zmiany są nieuniknione i o ile strach przed nieznanym jest reakcją zupełnie naturalną, o tyle odrzucenie czegoś, o czym mało wiemy, bez próby poznania i rozpatrzenia jest zwykłą formą ignorancji. To rozczarowujące, że coraz większa wirtualizacja naszej codzienności i idący za nią dostęp do nieograniczonej informacji - zamiast poszerzać nasze własne horyzonty – czyni naszą wiedzę powierzchowną i podatną na manipulacje.

 

Budowanie lepszej przyszłości dla kolejnych pokoleń na bazie już teraz głęboko zglobalizowanego świata wymaga współpracy. Dlatego musimy pracować nad kształtowaniem umiejętności doceniania i uczenia się od siebie nawzajem i skupianiu się na tym, co nas łączy, a nie dzieli.


Wystawa składa się z wydruków na plexi, na papierach 100% bawełnianych z użyciem tuszy pigmentowych, blokach rysunkowych itp. Celowo ponownie zaprezentowano kilka prac z wystawy „Identity & Coexistence”, jakkolwiek w nowej aranżacji przestrzennej.

 

Wystawie towarzyszą dwa katalogi: “IDentity & CoExistence” oraz “Together”.

 

Maria Kaleta

Dziedziny twórczości: malarstwo, rysunek, pastel, grafika tradycyjna i cyfrowa, instalacje.

Prace wystawiała w Polsce, Niemczech, Anglii, Włoszech, Francji, Syrii, Bułgarii, Rumuni,Rosji, Hiszpanii, Portugalii, Macedonii, USA na Litwie, Malcie i na Kubie. Brała udział w kilku wystawach indywidualnych i w ponad 160 wystawach zbiorowych, w tym konkursach otwartych, otrzymując kilka nagród. Jej szkice architektury Londynu są regularnie drukowane w “Nowym Czasie”, londyńskim magazynie kulturalnym.

 

Koncert

Podczas Wernisażu, około godz.19.30 będzie krótki koncert pieśni tradycyjnych śpiewanych przez Zosię Bernad, bardzo interesującą młodą artystkę z Polski.

W programie koncertu znajdą się tradycyjne pieśni Lubelszczyzny z różnych części regionu. Obok pieśni obrzędowych: bożonarodzeniowych, chrzcielnych i weselnych znajdą się pieśni liryczne o nieszczęśliwej miłości i pocieszycielce - gorzałce. Główną cechą pieśni jest duża różnorodność zarówno pod względem skal jak i struktur rytmicznych.

 

Zosia Bernad

Od 2003 roku zajmuje się śpiewem tradycyjnym wykonując głównie polskie pieśni tradycyjne. Członkini Zespołu Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej przy Fundacji „Muzyka Kresów”. Występowała na wielu festiwalach w kraju i za granicą: KODY, Najstarsze Pieśni Europy, Warszawska Jesień, Phil Grobi w Clermont – Ferrand, Umlaut Festival w Paryżu. Brała udział w wielu projektach muzycznych łączących muzykę tradycyjną z eksperymentalną.

 

W ubiegłym roku wydała swoją pierwszą płytę „Tradycyjne Pieśni Lubelszczyzny”.

 

 

 

 

Ta strona wykorzystuje pliki typu "cookies". Identyfikują one Twoją przeglądarkę i usprawniają działanie strony. W ustawieniach przeglądarki można wybrać opcję odrzucania plików "cookies". Odrzucenie może spowodować, że nie wszystkie treści będą prawidłowo wyświetlane. Zamknij