AKTUALNOŚCI

[Wystawy Członków SMTG w Krakowie] Monika Wanyura-Kurosad - Krawędzie. Grafika i instalacja

2017-10-06

[Wystawy Członków SMTG w Krakowie] Monika Wanyura-Kurosad - Krawędzie. Grafika i instalacja

Szanowni Państwo,

w imieniu Artystki i własnym

zapraszamy na wernisaż wystawy

 

Monika Wanyura-Kurosad

Krawędzie. Grafika i instalacja

 

wernisaż odbędzie się w Galerii "4 Ściany"

Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki

Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

ul. Lea 29, 30-052 Kraków

 

wernisaż odbędzie się 11.10.2017 (środa) o godzinie 19:00

wystawa będzie otwarta od 12.10.2017 do 10.11.2017

 

O wystawie:

Nić narracyjna wystawy przeplata się przez gęstą materię, jaką jest czas i przemijanie. Jak odnotować ulotność chwili, oddać spokój i trwanie w czasach nieustannych przemian? Migotliwość rzeczywistości interpretuję w kompozycjach kształtowanych światłem na szorstkich powierzchniach. Istotą kompozycji jest lśnienie, pojawianie się przebłysku światła w abstrakcyjnej przestrzeni. Po architektonicznych formach ślizga się refleks. Struktury rastrów liniowych i warstw scalają się w obraz jednolity i uporządkowany. To archiwum pamięci, fragmentaryczne i mozaikowe, lecz oddychające rytmem współczesności. 

 

Grafiki wykonuję od lat współpracując ściśle z drukarnią. To pasjonujący proces dobierania papieru, wykonywania próbek i szukania ostatecznej formy po docięciu do rombu. Instalacja powstała specjalnie z myślą o przestrzeni Galerii. Jest eksperymentem w nowej technologii druku na powierzchni o nierównej malaturze. Proces powstawania pracy był najmilszym i najciekawszym dla mnie czasem twórczej przygody, poszukiwań i precyzyjnych obliczeń, malarskiego rozmachu i gry z przestrzenią, a nade wszystko radości z odkrywania nowych form ekspresji. Pragnę podziękować Wszystkim, dzięki którym powstała ta wystawa.

 

Monika Wanyura-Kurosad

Studiowała na Wydziale Grafiki w Katowicach i w Katedrze Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie pracuje. Zajmuje się grafiką, rysunkiem, sztuką książki i scenografią. Wzięła udział w ponad 90 wystawach w Belgii, Hiszpanii, Japonii, Kanadzie, Polsce, Rumunii, Serbii, Szwecji, na Węgrzech. Jej prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Muzeum Śląskiego, Biblioteki Jagiellońskiej, Biblioteki Głównej ASP w Krakowie, Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki, Art Museum Cluj–Napoca, Brita Prinz ARTE, Centre d’artistes Voix Visuelle, Association of Fine Artists of Serbia Collection i w kolekcjach prywatnych.

Ta strona wykorzystuje pliki typu "cookies". Identyfikują one Twoją przeglądarkę i usprawniają działanie strony. W ustawieniach przeglądarki można wybrać opcję odrzucania plików "cookies". Odrzucenie może spowodować, że nie wszystkie treści będą prawidłowo wyświetlane. Zamknij