AKTUALNOŚCI

Zmarła Jadwiga Smykowska

2017-12-19

Zmarła Jadwiga Smykowska

Szanowni Państwo,

z wielkim smutkiem informujemy, iż zmarła artystka Jadwiga Smykowska

 


W sobotę, 16 grudnia 2017 roku w Cieszynie zmarła Jadwiga Smykowska, artystka, której międzynarodową sławę przyniosły mistrzowskie drzeworyty sztorcowe.
 


Jadwiga Smykowska urodziła się 1 marca 1945 roku w Czeskim Cieszynie. Studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskała w pracowni drzeworytu prof. Franciszka Bunscha i grafiki prof. Witolda Chomicza w 1971 roku. W latach 1972-1975 prowadziła pracownię drzeworytu w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach, a w latach 1974-1980 pracownię druku wypukłego w Instytucie Kształcenia Plastycznego w cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków (od 1971) i Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON.
 


Jadwiga Smykowska była artystką wszechstronną, zajmowała się grafiką, malarstwem, rzeźbą i rysunkiem. Zasłynęła jako twórczyni prac wykonywanych techniką drzeworytu sztorcowego. Brała udział w wielu prestiżowych wystawach i konkursach krajowych oraz zagranicznych, w których otrzymywała Grand Prix i pierwsze nagrody. W 1979 roku została laureatką najwyższej światowej nagrody Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON w Szwajcarii (Fryburg, 1979) za tryptyk „Pod Twoją obronę”.
 


Artystka swoje prace pokazywała na wystawach za granicą – w Australii (Adelajda), Szwecji (Kristianstad) i wielokrotnie w Niemczech (Bad Segeberg, Hamburg, Mannheim, Heidelberg i Tybinga) oraz w kraju m.in. w Cieszynie, Rzeszowie, Jastrzębiu-Zdroju, Ustroniu, Lublinie, Warszawie, Bielsku-Białej.
Prace Jadwigi Smykowskiej znajdują się w zbiorach muzeów w Cieszynie, Bielsku-Białej, Katowicach, Bytomiu, Lublinie, Olsztynie, Szczecinie, Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum Armii Radzieckiej w Moskwie (Rosja), muzeum we Fryburgu (Szwajcaria), Stadtgeschichtliche Museen w Norymberdze (Niemcy), wielu galeriach BWA i w kolekcjach prywatnych w Polsce, Europie i na świecie.

 


W Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej znajduje się 19 drzeworytów sztorcowych autorstwa Jadwigi Smykowskiej, m. in. „Pocieszycielka strapionych” (1977), „Sacrum. Pamięci mojego ojca” (1986), „Trzecia część nocy” (1989). W ostatnim czasie Galeria Bielska BWA prezentowała prace Jadwigi Smykowskiej podczas Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizulanych w 2007 i 2011 roku.
 


W 2010 roku artystka otrzymała nagrodę Zarządu Okręgu ZPAP w Bielsku-Białej za całokształt pracy twórczej z okazji 100-lecia ZPAP i 65-lecia Zarządu Okręgu ZPAP w Bielsku-Białej.
 


Ważną dziedziną twórczości Jadwigi Smykowskiej była płaskorzeźba. Kilka prac tego typu, jej autorstwa, można podziwiać w obiektach na Śląsku Cieszyńskim, m.in. „Chrzest Chrystusa” – płaskorzeźbę drewnianą zamieszczoną w części ołtarzowej kościoła ewangelickiego w Puńcowie koło Cieszyna, czy portret Zofii Kossak-Szczuckiej – płaskorzeźbę w brązie na pomniku w Górkach Wielkich koło Brennej.
 


W sobotę, 16 grudnia Jadwiga Smykowska zakończyła swoją długą walkę z chorobą. Jej postawa życiowa, pełna empatii i hartu ducha, była dla wielu przykładem niezłomności człowieka kochającego życie nade wszystko.
 


Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 11.00 w środę, 20 grudnia br. w kościele pw. św. Elżbiety w Cieszynie przy ul. Katowickiej 3.  Jadwiga Smykowska zostanie pochowana na cmentarzu komunalnym przy ul. Katowickiej w Cieszynie.


Więcej o artystce można przeczytać w artykule Krzysztofa Morcinka „Jadwiga Smykowska: Weszłam w ten stary świat…” w Kalendarzu Beskidzkim 2017 (str. 93–102), pdf z tekstem jest także na stronie www.galeriabielska.pl

Galeria

Ta strona wykorzystuje pliki typu "cookies". Identyfikują one Twoją przeglądarkę i usprawniają działanie strony. W ustawieniach przeglądarki można wybrać opcję odrzucania plików "cookies". Odrzucenie może spowodować, że nie wszystkie treści będą prawidłowo wyświetlane. Zamknij