AKTUALNOŚCI

[Zaprosili nas] OBSERWACJE - BLISKI I DALSZY PLAN. Jacek Sienicki

2019-02-28

[Zaprosili nas] OBSERWACJE - BLISKI I DALSZY PLAN. Jacek Sienicki
W imieniu organizatorów i własnym serdecznie zapraszamy na wystawę prac Jacka Sienickiego "OBSERWACJE - BLISKI I DALSZY PLAN".
 
Galeria Artemis przygotowała wystawę malarstwa Jacka Sienickiego, która odbywa się w 50 lat po pierwszym dużym sukcesie artysty. Za prezentację
obrazów w galerii Arkady krakowskiego BWA otrzymał w 1969 roku nagrodę za najlepszą wystawę roku, którą była monografia z obszernym analityczno-krytycznym tekstem Stanisława Rodzińskiego. Jacek Sienicki był studentem, a potem asystentem Artura Nachta- Samborskiego, jednej z najwybitniejszych osobowości polskiego koloryzmu. Sienicki należał do pokolenia arsenałowców, pokolenia artystycznie zbuntowanego, które na wystawie Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi w 1954 roku manifestowało niezależność polityczną i artystyczną.
Cechą twórczości artysty jest realizowanie niektórych motywów cyklami. Właśnie w cyklach ujawnia się skupienie i wyciszenie, uparte odszukiwanie koloru, materii malarskiej i nawet zmiana formatu płócien służy wnikliwemu budowaniu struktury obrazu.
 
Na wystawie eksponowane są prace z motywami: wnętrza pracowni, martwych natur, kwiatów, pejzaży i samotnego człowieka.
 
Ekspozycja potrwa do 20 kwietnia br.
 
 
WERNISAŻ WYSTAWY: Galeria Artemis (ul. Polselska 15, Kraków), 28 MARCA 2019r., godz. 18:00.
 
Jacek Sienicki urodził się 29 lutego 1928 r. w Warszawie. Studia artystyczne w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowniach profesorów Kazimierza Tomorowicza, Aleksandra Rafałowskiego, Marka Włodarskiego, Jana S. Sokołowskiego i Artura Nacht - Samborskiego. Po uzyskaniu dyplomu u profesora Artura Nacht - Samborskiego w 1954 roku, rozpoczął pracę w warszawskiej ASP. Był profesorem zwyczajnym. Miał około 50 wystaw indywidualnych, oraz brał udział w blisko 150 zbiorowych i wielu wystawach sztuki polskiej za granicą. Uzyskiwał liczne nagrody i wyróżnienia. Najważniejsze z nich to : w 1974 r. Nagroda Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida, za wystawę indywidualną w Zachęcie; w 1984 r. Nagroda im. Jana Cybisa za całokształt twórczości; w 1993 r. nowojorska Nagroda Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego.
 
 
Ta strona wykorzystuje pliki typu "cookies". Identyfikują one Twoją przeglądarkę i usprawniają działanie strony. W ustawieniach przeglądarki można wybrać opcję odrzucania plików "cookies". Odrzucenie może spowodować, że nie wszystkie treści będą prawidłowo wyświetlane. Zamknij