AKTUALNOŚCI

Jan Berdyszak. Horyzonty grafiki.

2014-06-13

Jan Berdyszak. Horyzonty grafiki.

Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie ma zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy nestora polskiej grafiki Jan Berdyszak. Horyzonty grafiki w niedzielę 15 czerwca o godz. 12:00 do Galerii Malarstwa i Rzeźby, Aleje Marcinkowskiego 9, w Poznaniu. Wystawę można oglądać do 26.08.2014. Stowarzyszenie objęło wystawę Patronatem Honorowym.

 

Impulsem do zorganizowania wystawy Jan Berdyszak. Horyzonty grafiki był dar prof. Berdyszaka dla Gabinetu Rycin MNP, liczący 167 grafik z lat 1959-2004. Wystawa ta koncentrować się będzie wokół grafiki, która w oeuvre Berdyszaka zajmuje miejsce szczególne. Odwrotnie niż miało to miejsce często w historii sztuki, nie stanowi ona uwieńczenia twórczego procesu, a jest punktem wyjścia do rozważań nad wybranym problemem artystycznym. Tytuł wystawy „Jan Berdyszak. Horyzonty grafiki” sugeruje, że w sztuce artysty mamy do czynienia z wielością horyzontów. Eksperymenty z horyzontem będzie można zauważyć na poziomie znaczeniowym poszczególnych prac (np. poruszony horyzont w instalacji: Passe-par-tout niepewności). Niemniej ważny jest fakt, że Berdyszak przekracza horyzonty i tradycje grafiki, eksperymentując z materiałami (wykorzystując papiery różnych kolorów i faktur a także przeźroczyste folie) oraz zadając pytania o granice grafiki jako samodzielnej dziedziny artystycznej (dokonując wycięć w odbitkach graficznych czy tworząc tzw. grafiki warstwowe).

Wystawa pomyślana jest jako pokaz wybranych problemów artystycznych (np. takie zagadnienia jak: gęstość, warstwowość, przezroczystość, odbicie, efemeryczność, reszta, fragmentaryczność), które ujawniając się w grafice „przechodzą” do malarstwa, rzeźby, instalacji. Ekspozycja, obejmująca około 60 prac graficznych reprezentujących najważniejsze cykle, ma za zadanie ukazać ewolucję grafiki Berdyszaka, od tradycyjnego jej pojmowania w gipsorytach i drzeworytach z lat 60., poprzez eksperymenty z autochemigrafią, autoofsetem oraz oryginalnie rozumianą litografią z lat 70.-90., aż po nowatorskie grafiki warstwowe powstałe na przełomie XX i XXI wieku. Problematyka intrygująca Berdyszaka zostanie uwypuklona poprzez sposób ekspozycji – oprócz  tradycyjnych ram i passe-par-tout, grafika będzie prezentowana w atrakcyjny dla widza sposób, m. in. w specjalnie skonstruowanych lightboxach. Prace graficzne będą komentowane przez obrazy, rzeźby, instalacje. Szczególnie intrygująco zapowiada się instalacja malarska zaprojektowana specjalnie do starego holu MNP, gdzie na pochylonych ścianach, niczym na ścianach jaskini, zaprezentowane zostaną malowidła z cyklu "Reszty reszt" z lat 2008-2014.

Wspomniane wyżej problemy artystyczne zostaną ukazane w realizacjach w różnych mediach, w różnych miejscach ekspozycji. Powstanie w ten sposób „siatka  problemów”, pozwalająca na zaproponowanie kilku nakładających się na siebie tras poruszania się po ekspozycji. Grafika natomiast ukazująca się w różnych kontekstach, podkreśli dokonującą się w twórczości Berdyszaka redefinicję oraz poszerzenie granic tej dziedziny sztuki.

Opr. P. Ignaczak

 

Kuratorzy: Marta Smolińska, współpraca prof. Jan Berdyszak

Kuratorzy ze strony MNP: Paweł Ignaczak, Agnieszka Salamon-Radecka

Autor aranżacji: prof. Jan Berdyszak; współpraca Marta Smolińska

Koncepcja ogólna: Marta Smolińska

 

http://www.mnp.art.pl/wystawy/wystawa/cal/2014/06/15/k/////Jan_Berdyszak_Horyzonty_grafiki/

 

 

Galeria

Ta strona wykorzystuje pliki typu "cookies". Identyfikują one Twoją przeglądarkę i usprawniają działanie strony. W ustawieniach przeglądarki można wybrać opcję odrzucania plików "cookies". Odrzucenie może spowodować, że nie wszystkie treści będą prawidłowo wyświetlane. Zamknij