MTG

Międzynarodowe Triennale Grafiki – Kraków 2012 

20. jubileuszowa edycja imprezy 
Motto MTG – Kraków 2012: Idea – proces – przekaz 



otwarcie wystawy: 14 września 2012, godz. 18.00 
daty graniczne: 15 września – 31 października 2012 

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki 
pl. Szczepański 3a, Kraków 




     Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie jest otwarte na to, co w grafice światowej najbardziej wartościowe i twórcze. Kraków po raz dwudziesty staje się centrum graficznego świata. Od roku 1966, kiedy odbyło się pierwsze Międzynarodowe Biennale Grafiki w Krakowie, aż do dzisiaj, wyjątkowa, demokratyczna formuła imprezy przyczynia się do promocji światowej grafiki i prezentacji jej najciekawszych zjawisk. Krakowskie Triennale to światowa premiera wybranych prac graficznych. Tutaj warto być, aby zobaczyć, jak grafika, nieskrępowana w swych artystycznych dążeniach, zakorzeniona w obszarze klasycznych metod realizacji obrazu graficznego, dynamicznie sięga w przyszłość. Jak anektuje nowe technologie, jak dokonuje się eksperyment twórczy w zaciszach pracowni. I jak objawiają się nowe talenty i indywidualności artystyczne. 

     „Idea – proces – przekaz” to motto obecnej edycji, które służy wywołaniu refleksji dotyczącej miejsca i roli grafiki w rzeczywistości współczesnego świata. Grafika jest zaangażowana w aktualne nurty myślowe, artystyczne i społeczne. Jest sztuką reagującą, będącą w stadium nieustannego procesu generowania istotnych przekazów, dotyczących współczesnego świata i nas samych. Grafika jest aktywna, grafika jest żywa. 

     W ramach unikatowego w skali światowej programu współpracy międzynarodowej – International Print Network (IPNet) Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie działa wspólnie z Horst-Janssen Museum w Oldenburgu i Künstlerhaus w Wiedniu oraz partnerami stowarzyszonymi: Dalarnas Museum w Falun oraz Mimar University w Stambule. Polskim partnerem od wielu edycji jest MTG „PrintArt” Kraków – Katowice. 

     Wystawa główna MTG – Kraków 2012 w Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie otworzy we wrześniu br. roku cykl wielkich wystaw międzynarodowych w Polsce, Niemczech, Austrii, Szwecji i Turcji. Ekspozycja gromadzi ok. 300 prac z kilku tysięcy zgłoszonych przez artystów z wielu krajów świata, tych będących potęgami w sztuce graficznej, jak Japonia, USA, Kanada, Korea, Wielka Brytania, jak i z mniejszych ośrodków graficznych: Nowej Zelandii, Kirgistanu, Puerto Rico, Nepalu, Iraku. O wyborze prac na wystawy triennalowskie w Krakowie, Wiedniu, Oldenburgu, Falun, Stambule i Katowicach oraz o przyznaniu nagród decydują niezależne międzynarodowe zespoły jury. Nowe, zaskakujące konteksty tworzą zestawienia monumentalnych klasycznych grafik, instalacji i obiektów graficznych, prac na przecięciu dyscyplin sztuki oraz grafik multimedialnych. Zainteresowanie artystów i publiczności z całego świata jest wyrazem znaczenia grafiki we współczesnej kulturze. 

     Najważniejsze wystawy programu MTG w Krakowie: Międzynarodowe Triennale Grafiki – Kraków 2012, Galeria Bunkier Sztuki; Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej, pl. Szczepański; Witold Skulicz „Grafika nade wszystko…” oraz Joanna Piech Laureatka Grand Prix MTG – Kraków 2009, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie; Grafika i edukacja. Polskie szkoły artystyczne, Pałac Sztuki, Horyzonty drzeworytu japońskiego, Galeria Pryzmat, Lettra/znak i litera, Biblioteka Jagiellońska.

 


 

print-network.triennial.cracow.pl

 

 

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. 
Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

 


Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 




  www.krakow.pl
  www.ngo.krakow.pl

Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków

 

Master Sponsor MTG Kraków 2012

Ta strona wykorzystuje pliki typu "cookies". Identyfikują one Twoją przeglądarkę i usprawniają działanie strony. W ustawieniach przeglądarki można wybrać opcję odrzucania plików "cookies". Odrzucenie może spowodować, że nie wszystkie treści będą prawidłowo wyświetlane. Zamknij