Jadwiga Kaim-Otręba i Ryszard Otręba. Grafika

Galeria Biblioteki Uniwersyteckiej Unwersytetu w Zielonej Górze

al. Wojska Polskiego 69, 65-762 Zielona Góra


25.05.2018 – 31.08.2018

wernisaż: 25.05.2018, 13:00

Jadwiga Kaim-Otręba i Ryszard Otręba. Grafika

Wystawa towarzyszy Międzynarodowemu Triennale Grafiki, Kraków 2018 – festiwalowi sztuki o światowej randze i takim samym zasięgu oddziaływania. Jednocześnie staje się okazją do przedstawienia prac wybitnych polskich grafików, reprezentujących krakowskie środowisko artystyczne.

Przygotowywana wystawa jest już piątą zielonogórską ekspozycją w ramach programu Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. Organizatorem tej edycji jest Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego. 

Kuratorki wystawy: dr Janina Wallis, współpraca dr Katarzyna Grabias-Banaszewska.

Prof. Ryszard Otręba i Jadwiga Kaim-Otręba, honorowi członkowie Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, opowiedzą o początkach swojej aktywności w Związku Polskich Artystów Plastykó


Artyści

Profesor Ryszard Otręba, jeden z najwybitniejszych mistrzów współczesnej grafiki, długoletni profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i profesor wizytujący uczelnie artystyczne m. in. w Australii i USA odniósł sukces potwierdzający rangę polskiej grafiki i jej znaczenie dla sztuki drugiej połowy XX wieku oraz czasów obecnych.

 


Jadwiga Kaim-Otręba zdobyła liczne nagrody, a jej dorobek artystyczny i wystawienniczy, znany jest także w świecie. Jej drzeworyty niezmiennie budzą podziw. Jako jeden z pierwszych zachwycił się nimi prof. Maciej Gutowski  w recenzji na łamach Gazety Polskiej. Już w lutym 1963 roku pisał o wystawie dwojga debiutantów w zakopiańskiej Galerii Pegaz. Jej prace znajdują się w wielu muzeach w kraju i za granicą oraz kolekcjach prywatnych.

Ta strona wykorzystuje pliki typu "cookies". Identyfikują one Twoją przeglądarkę i usprawniają działanie strony. W ustawieniach przeglądarki można wybrać opcję odrzucania plików "cookies". Odrzucenie może spowodować, że nie wszystkie treści będą prawidłowo wyświetlane. Zamknij