AKTUALNOŚCI

Laureaci MTG 2018 | Wyróżnienie Honorowe

Laureaci MTG 2018 | Wyróżnienie Honorowe
Wyróżnienie Honorowe
 
Joanna Kaczor | Polska
 
Lustro niczego nie zapamięta II 
 
Lustro niczego nie zapamięta III 
 
Lustro niczego nie zapamięta IV
 
Lustro niczego nie zapamięta IX 
 
akwaforta, transfer ksero | 2015-2016 | 100 x 70 cm
 
Jest takie dziwne i niesamowicie pociągające uczucie, kiedy w nocy wchodzi się po kolana do morza. Z zamkniętymi oczami wydaje się, że morze wciąga w głąb, aż ciężko uwierzyć, że się stoi w miejscu, tak silne jest to wrażenie. Dlatego wtedy ktoś musi mnie trzymać za rękę. Materia wspomnień przypomina morze. Historie z przeszłości przychodzą i odchodzą, jak fale uderzające o brzeg. Trzeba odejść, by zobaczyć rytm i linię horyzontu. Tylko będąc blisko można dostrzec drobne zmarszczki na wodzie, by dojrzeć, co jest na dnie, trzeba się zanurzyć. W relacji z morzem odbija się to, co jest w człowieku stojącym nad jego brzegiem. Na moment natura staje się lustrem, w którym nie da się przejrzeć, ale można się w nim odnaleźć.
 
Grafiki zostały wykonane w technice akwaforty w połączeniu z transferem ksero. Rytmiczne ciągi znaków mogłam uzyskać dużo szybciej innymi sposobami, jednak to właśnie odręczna praca była dla mnie na tym etapie najbardziej wartościowa. Zapisywanie przez wiele dni pokrytej werniksem metalowej płyty miało w sobie coś z medytacji. Znaki, choć przypominają litery, nie tworzą żadnych słów, są jak najbardziej intuicyjne, by oddać za ich pomocą jednocześnie rytm morza jak i materię wspomnień. Dla przeniesienia rodzinnych fotografii wybrałam transfer ksero bezpośrednio na papier graficzny, aby niemożliwe było uzyskanie dwóch identycznych odbitek. Cały cykl tworzy 16 grafik odbitych z pięciu matryc, które poprzez różne sposoby drukowania i nadrukowywania na siebie tworzą odmienne rezultaty. Matryca jest w tych grafikach jedynie punktem wyjścia a duża część opowieści powstaje podczas drukowania. I jest to opowieść, która tak jak w życiu – zawsze brzmi trochę inaczej.

Galeria

Ta strona wykorzystuje pliki typu "cookies". Identyfikują one Twoją przeglądarkę i usprawniają działanie strony. W ustawieniach przeglądarki można wybrać opcję odrzucania plików "cookies". Odrzucenie może spowodować, że nie wszystkie treści będą prawidłowo wyświetlane. Zamknij