AKTUALNOŚCI

Laureaci MTG 2018 | Wyróżnienie Honorowe

Laureaci MTG 2018 | Wyróżnienie Honorowe
Wyróżnienie Honorowe 
 
Joanna Leszczyńska | Polska
 
Human X 
Human XI
 
serigrafia | 2018 | 100 x 183 cm
 
Inspiracją dla cyklu Human jest fascynacja możliwościami ludzkiego umysłu stojąca w opozycji do przerażenia, które wzbudza siła, z jaką potrafimy niszczyć. To refleksja nad pytaniem, kim jest człowiek? Czym jest świat, który nas otacza? Jak rozumieć ten wyjątkowy proces, który nazywamy życiem? Czy nasze ciało to tylko perfekcyjna maszyna, której funkcje można wyliczyć i zrozumieć za pomocą matematyki? Czy nasze istnienie na zawsze będzie wymykać się wszelkim definicjom, a granica za którą znajduje się jego prawdziwe poznanie nigdy nie zostanie przez nas przekroczona? Bazą do stworzenia grafik były między innymi wzory matematyczne, rysunki architektoniczne przedstawiające fragmenty budynków, linie, liczby wymiarowe a także uproszczona sylwetka człowieka. Symbole opowiadające o świecie, który znamy. 
 
Grafiki wykonane są w unikatowej technice druku farbą redukcyjną.  Druk ten polega na chemicznym usuwaniu barwnika pokrywającego włókna tkaniny. Cechą charakterystyczną prac jest sposób budowania obrazu za pomocą wielokrotnie nakładanych na siebie fragmentów odbitek z matrycy sitodrukowej. Najbardziej twórczą fazą jest zatem tworzenie odbitek. Formy umieszczone na matrycy nie tworzą konkretnych obrazów, które są gotowe do odbicia na podłożu. Nie są także zbiorem fragmentów, które po wydrukowaniu w odpowiedniej kolejności utworzą obraz. Szablony sitodrukowe są w tym przypadku zestawem form plastycznych, dzięki którym zbudowany zostaje obraz. Oznacza to, że żadna z prezentowanych prac nie powstała jako oddzielny projekt, naświetlony a następnie powielony za pomocą sitodruku, ale została stworzona ręcznie, bezpośrednio na tkaninie, co sprawia, że każda z nich jest niepowtarzalna i jako taka nie istnieje na matrycy. 

Galeria

Ta strona wykorzystuje pliki typu "cookies". Identyfikują one Twoją przeglądarkę i usprawniają działanie strony. W ustawieniach przeglądarki można wybrać opcję odrzucania plików "cookies". Odrzucenie może spowodować, że nie wszystkie treści będą prawidłowo wyświetlane. Zamknij