AKTUALNOŚCI

VI Graficzny Białystok 2013

2012-12-21

VI Graficzny Białystok 2013

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wystaw programu VI Graficznego Białystoku 2013.

 

VI GRAFICZNY BIAŁYSTOK 2013
program imprezy:

 

GRAFIKA.OSTRAWA.CZ – Albert Janáček Ovčáček Sibinský.
Prezentacja grafików-pedagogów z Katedry Grafiki i Rysunku Wydziału Sztuki Uniwersytetu Ostrawskiego
Galeria SPODKI, WOAK, ul. Św. Rocha 14


biaŁÓDŹstok
Wystawa pedagogów i studentów Katedry Grafiki Warsztatowej Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi
Hala Wydziału Architektury PB, ul. O. Sosnowskiego 11

 

GRAFIKA Paweł Kwiatkowski
Wystawa łódzkiego grafika pochodzącego z Tykocina
Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Legionowa 2


Mazurek Mazurek
Wystawa Grzegorza i Lecha Mazurków z Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie
Mała Galeria BOK, Forum, Białostocki Ośrodek Kultury, ul. Legionowa 5


Koncert PRENTY Rasz-Kucz-Kwiatkowski LUTOSLAVIA
Fama/Białostocki Ośrodek Kultury, ul. Legionowa 5

 

 

Graficzny Białystok dzisiaj.

 

Projekt Graficzny Białystok ma już siedem lat i szóstą odsłonę. Jak zwykle w grudniu prezentowanych jest kilka dużych wystaw dobrej grafiki, okraszanych na zakończenie ruchomym obrazem lub muzyką na żywo. Bardzo odpowiednie jest tu użyte powyżej określenie „odsłona”, ponieważ kulminacja - dzień kilku kolejnych wernisaży - jest podsumowaniem długiej pracy, nie tylko mierzonej miarą minionego roku, lecz wielu lat przeróżnych aktywności na wielu polach, z których może powstać to, co ostatecznie udaje się udostępnić odbiorcom w ostatnim miesiącu roku. Polska grafika artystyczna przez ostatnie półwiecze, a szczególnie w ostatnim dziesięcioleciu zdobyła niekłamane uznanie w świecie i całkiem pewnie zasłużony prymat. Na ten fakt nie złożyły się działania instytucjonalne na różnych poziomach, promocja czy reklama, jest to przede wszystkim zasługą samych artystów – dzięki ich talentom i pracowitości, dzięki jakości warsztatu oraz aktualności przekazu ich sztuki stało się jak się stało. Środowisko grafików stale się konsoliduje - kilka razy w roku jest szansa na spotkania – dzięki konferencjom środowiskowym i naukowym, wystawom grupowym czy indywidualnym, spotkaniom grafików: formalnym (jak na przykład w Białowieży) i nieformalnym. Znamy się wszyscy coraz lepiej, coraz aktywniej działamy w przedsięwzięciach lokalnych, jak i, wspólnie, w tych o zasięgu ogólnopolskim czy międzynarodowym. Graficzny Białystok jest obecnie w pierwszej piątce imprez graficznych w kraju (jeśli uwzględnić skalę prezentacji) - z Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie, liderem światowym, współpracujemy od trzeciej edycji GB 2009. Białostocki projekt paradoksalnie lepiej jest postrzegany z zewnątrz, ,,na własnym podwórku” często jest ignorowany lub pomijany milczeniem (większość mediów) – jednak przez lata zdobył i ma swoją wierną publiczność. Jest na pewno ewenementem pod względem częstotliwości prezentacji – większość pokazów na świecie odbywa się w formułach biennale lub triennale, czyli co dwa, trzy lata – odrabiamy corocznie wieloletnie zaległości, uprawiając (jak nazwałem prezentację dotyczącą projektu GB na konferencji „Polish Printmaking” w Dłużewie) „graficzną orkę na podlaskim ugorze”.

 

(…)

Projekt Graficzny Białystok ma wciąż niewykorzystany potencjał, chęć ewoluowania i rozwoju w imprezę kulturalną wielkiego formatu o zasięgu międzynarodowym. Na ostatnim spotkaniu mieszkańców Białegostoku z Prezydentem Miasta zastanawiano się, jak nasze miasto promować na zewnątrz, a my mamy gotową, już prestiżową propozycję, nie mogącą wyjść poza dotychczasowe ramy tylko przez brak finansowania i promocji. Warto się przyjrzeć, jak niektóre wcześniej całkowicie nieznane miasta na świecie funkcjonują wizerunkowo tylko dzięki ważnym i wartościowym działaniom w sferze kultury wysokiej, ale w otwarciu na cały świat. Takie możliwości są, może warto je wykorzystać i zbudować pewną markę dla naszego miasta.

 

Tomasz M. Kukawski

Ta strona wykorzystuje pliki typu "cookies". Identyfikują one Twoją przeglądarkę i usprawniają działanie strony. W ustawieniach przeglądarki można wybrać opcję odrzucania plików "cookies". Odrzucenie może spowodować, że nie wszystkie treści będą prawidłowo wyświetlane. Zamknij