Grafika świata. Australia i Nowa Zelandia

Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych - Galeria Centrum

Rynek Główny 29, 2 piętro, 31-010 Kraków


03.10.2013 – 30.10.2013

wernisaż: 03.10.2013, 18:00

Grafika świata. Australia i Nowa Zelandia

W nowym cyklu wystaw — Grafika świata w Międzynarodowym Centrum Sztuk Graficznych staramy się zarysować kontur mapy graficznego świata. Prezentujemy prace artystów z Australii i Nowej Zelandii, od 40 lat obecnych na Biennale i Triennale Grafiki w Krakowie. Paradoksalnie, grafika z antypodów jest nam bliska poprzez tematykę, motywy i język artystyczny. To zapis nadziei i lęków współczesnego człowieka, jego emocji i przeżyć. To także obraz zmiennego, dynamicznego świata, a czasem jego dramatyczna dekonstrukcja.

 

Grafika Australii i Nowej Zelandii proponuje odmienną, intrygującą perspektywę widzenia świata i przestrzeni. Jest w niej miejsce na oddech gorącego australijskiego interioru, wyjątkowy kolor nieba i wody. Punktem odniesienia jest archetyp, dotknięcie prapoczątków człowieka i świata. To opowieść o minionym czasie oraz niezwykłej, niedostępnej współczesnemu człowiekowi przestrzeni. Warto jej szukać w australijskiej i nowozelandzkiej grafice.

 

Techniki graficzne szczególnie popularne: kolorowy drzeworyt, mezzotinta, litografia, kombinowane: intaglio z tektografią, akwaforta z serigrafią oraz druk cyfrowy.

 

Ponad 30 prac z lat 1974 – 2011, prezentowanych na wystawie, pochodzi z kolekcji Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie.

 

Monika Wanyura-Kurosad

kurator wystawy 

 

Galeria MCSG jest czynna od poniedziałku do piątku od 11.00 do 16.00
lub po umówieniu telefonicznym: +48 12 422 19 03, +48 510 050 844

 


Artyści

Australia: Dave Bown, Wayne Crothers, Christopher Denton, Dianne Fogwell, David Frazer, Roslyn Kean, Helen Kennedy, Bea Maddock, Patricia Payne, Yvonne Rees-Pagh, Olga Sankey, Jorg Schmeisser, Gary Shinfield, Csaba Szamosy, Arthur Wicks, Cleo Wilkinson, Małgorzata Wlodarczak-Sarnecka.
Nowa Zelandia: Jennie Cooke, Gordon Crook, Jenny Dolezel, Stephen Lovett.

logos
Ta strona wykorzystuje pliki typu "cookies". Identyfikują one Twoją przeglądarkę i usprawniają działanie strony. W ustawieniach przeglądarki można wybrać opcję odrzucania plików "cookies". Odrzucenie może spowodować, że nie wszystkie treści będą prawidłowo wyświetlane. Zamknij