Grafika świata. Afryka

Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych - Galeria Centrum

Rynek Główny 29, 2 piętro, 31-010 Kraków


26.02.2013 – 21.03.2013

wernisaż: 22.02.2013, 18:00

Grafika świata. Afryka

W nowym cyklu wystaw — Grafika świata w Międzynarodowym Centrum Sztuk Graficznych staramy się zarysować kontur mapy graficznego świata. A na niej ciekawe osobowości i zjawiska w grafice, reprezentujące różne kultury, tradycje i techniki warsztatowe. Artyści reprezentują perłę Maghrebu – Maroko, a także Botswanę, Egipt oraz Republikę Południowej Afryki. Prace artystów z Afryki przenika głęboka refleksja egzystencjalna, mistyka i echo przeszłości, która ma swoje korzenie w rytuale, pradawnym rycie. 

Klamrą spinającą prezentowane prace jest wyrazista ‘graficzność’, poszukiwanie ekspresji w czerni i bieli, eksplorowanie klasycznych technik druku wklęsłego i wypukłego: akwaforty, akwatinty, mezzotinty, drzeworytu. Pojawiają się również grafiki wykonane w druku płaskim: litografie, serigrafie oraz prace cyfrowe. Figuracja prowadzi w stronę magicznego realizmu, w pracach odczuwa się zatem bliskość i, paradoksalnie, dystans do rzeczywistości. Użyta umiejętnie metafora oraz znak tworzą przestrzeń pełną zagadek. 

29 prac prezentowanych na wystawie pochodzi z kolekcji Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. 

 

Monika Wanyura-Kurosad 
Kuratorka wystawy


Artyści

BOTSWANA: Gamnqoa Kukama, Thamae Setshogo, X’ Are Thama, X’ Are Xgao’ co 
EGIPT: El Hady Ashraf Abbas, Magdy Abd El Aziz Al Beualy, Hussein El Chahat, Eman Ezzat Elshazli 
MAROKO: Hahmi Azza, Fathy Noureddine 
REPUBLIKA POŁUDNIOWEJ AFRYKI: Christian Diedericks, Brigitte Hertell, Stephen Inggs, Judy Woodborne 

logos
Ta strona wykorzystuje pliki typu "cookies". Identyfikują one Twoją przeglądarkę i usprawniają działanie strony. W ustawieniach przeglądarki można wybrać opcję odrzucania plików "cookies". Odrzucenie może spowodować, że nie wszystkie treści będą prawidłowo wyświetlane. Zamknij