Ludzie z gumy

Galeria Oko dla Sztuki - Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, Kraków


22.01.2015 – 12.02.2015

wernisaż: 22.01.2015, 16:00

Ludzie z gumy

LUDZIE Z GUMY

 

Zmagania z materią. Wystawa jubileuszowa

Pracownia Druku Wypukłego

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach

 

Ludzie z gumy są spadkobiercami ludzi z drzewa występującymi obecnie bardzo rzadko. Charakteryzują się tym, iż lubią zmagać się z wszelką materią a gumą (czyli linoleum) zwłaszcza. Bardzo płochliwi, nie lubią przebywać w stadzie. Są indywidualistami, dlatego trzeba im poświęcać dużo uwagi i postępować delikatnie, aby nie spłoszyć. Ale wysiłek ten przynosi zazwyczaj dobre efekty, gdyż w ludziach z gumy tkwi niesamowity potencjał twórczy a że są to moi studenci, lubię z nimi pracować.

 

            Prowadzę Pracownię Druku Wypukłego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach od 10 lat. Liczę tę datę od czasu, gdy dyplomowała się moja pierwsza studentka w 2004 roku.

 

prof. Mariusz Pałka

 

 

            Druk Wypukły jest jednym z podstawowych warsztatów graficznych którego opanowanie najszybciej wprowadza w zagadnienia problemów plastycznych. Wymusza zastosowanie syntezy oraz uczy dyscypliny w kontakcie z oporną materią.

 

            W programie Pracowni Druku Wypukłego przewidziane są dwa etapy poznawania tej techniki na poziomie podstaw grafiki dla studentów I i II roku (prowadzi adj. dr Sybilla Skałuba) oraz jako pracownia z wyboru kierunkowa z dyplomem włącznie lub uzupełniająca dla studentów grafiki lub tylko uzupełniająca dla pozostałych kierunków chcących lepiej opanować warsztat od III do V roku.

 

            Poza zadaniami czysto warsztatowymi celem pracowni jest pomoc w dojrzewaniu świadomości twórczej przyszłych absolwentów. Dostępność materiałów i prostota działań powoduje, że w dużym stopniu uwaga w realizacji dzieła przenosi się w procesie tworzenia na sferę intelektualną. Ważnym elementem tego etapu staje się eksperyment, czyli możliwość nowego zdefiniowania matrycy i powielania. Studenci odreagowując skomplikowane technologie najnowszych mediów w kontakcie z drewnem, linoleum, gipsem uzyskują również formę bardzo współczesnego języka wypowiedzi.

 

 

pobierz zaproszenie na wystawę [PDF, 361KB] >>

 

Projekt objęty został patronatem Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach


Artyści

Krzysztof Barłóg, Barbara Czapor-Zaręba, Agnieszka Florczyk, Sylwia Hajdus, Karina Kałuża, Luiza Kolasa, Miron Kościelny, Elżbieta Kulej, Pauliina Nykanen, Anna Pikuła, Marek Pośpiech, Anna Puszczewicz, Michalina Rutkowska, Dominika Staniaszek, Natalia Szarafińska, Julia Wójcik

logos
Ta strona wykorzystuje pliki typu "cookies". Identyfikują one Twoją przeglądarkę i usprawniają działanie strony. W ustawieniach przeglądarki można wybrać opcję odrzucania plików "cookies". Odrzucenie może spowodować, że nie wszystkie treści będą prawidłowo wyświetlane. Zamknij