Części i całość

Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych - Galeria Centrum

Rynek Główny 29, 2 piętro, 31-010 Kraków


12.09.2017 – 03.10.2017

wernisaż: 12.09.2017, 18:00

Części i całość

We wrześniu w Międzynarodowym Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie prezentowana będzie wystawa „Części i całość”.

 

Na całość składają się części. Każda z nich może być także odrębną całością. Składowe te istnieją więc w pojedynkę, ale mogą również nawzajem się dopełniać, równoważyć – na zasadzie podobieństw i kontrastów; przechodząc niejako od monodii do polifonii , tak jak w muzyce.

 

Namysł nad powyższym twierdzeniem stał się inspiracją do nadania tytułu wystawie czwórki artystów grafików, związanych z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ekspozycja ta miałaby być próbą zaprezentowania odrębnego, a jednocześnie współbrzmiącego głosu czterech postaw twórczych.

 

Kluczem doboru artystów stała się linia podziału, przebiegająca na różnych płaszczyznach. Mamy tu zatem prezentację grafik dwóch kobiet i dwóch mężczyzn, mówiących zindywidualizowanym językiem formy, a jednocześnie stanowiących zgrany zespół pedagogów, spoglądających w tym samym kierunku, jakim jest szeroko rozumiane dobro studenta.

 

Widzimy zarówno tradycyjne grafiki warsztatowe, jak i grafikę cyfrową. Niezależnie jednak od stosowanych technik, wszystkie prace łączy dojrzała, świadoma i konsekwentna postawa ich twórców, pozwalająca każdemu z nich na wypracowanie własnego, rozpoznawalnego w świecie sztuki języka wypowiedzi artystycznej.

 

I dlatego, być może, udaje się w tych pracach odnaleźć coś na kształt wewnętrznego światła, owego punctum, o którym pisał Roland Barthes. Niewątpliwie, zapraszają one do dialogu – zarówno z oglądającymi, jak i pomiędzy sobą nawzajem, pozostając w nieustannym ruchu.


Dr Joanna Janowska-Augstyn


Artyści

- Agnieszka Dobosz - Bruchnalska

- Joanna Janowska-Augustyn

- Łukasz Cywicki

- Grzegorz Frydryk

logos
Ta strona wykorzystuje pliki typu "cookies". Identyfikują one Twoją przeglądarkę i usprawniają działanie strony. W ustawieniach przeglądarki można wybrać opcję odrzucania plików "cookies". Odrzucenie może spowodować, że nie wszystkie treści będą prawidłowo wyświetlane. Zamknij