AKTUALNOŚCI

[Program Towarzyszący MTG 2018 Kraków] 'Projekt: Kultura' | wernisaż wystawy

2018-09-04

[Program Towarzyszący MTG 2018 Kraków] 'Projekt: Kultura' | wernisaż wystawy

Zarząd i współpracownicy Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy "Projekt: Kultura. Projekty graficzne w działaniach Krakowskiego Biura Festiwalowego" - wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym Międzynarodowego Triennale Grafiki 2018 w Krakowie.

 

Festiwale, koncerty, gale i wydarzenia społeczne… Oglądając w przestrzeni miasta plakaty, przesuwając wzrok po internetowych bannerach, zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że za ich wyglądem – grafikami i obrazami czy kolorystyką i liternictwem – stoi wytężona praca nierzadko całego grona ludzi. 

Plakaty, afisze, ulotki, cała kreacja wizualna związana z wydarzeniem to efekt syntezy przemyśleń zarówno w kategoriach estetycznych, jak i informacyjnych oraz szeroko pojętego marketingu – od konstruowania przekazu po budowanie i umacnianie marki. Dzięki współpracy Krakowskiego Biura Festiwalowego i Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki będziemy mogli przypomnieć sobie kreacje towarzyszące krakowskim wydarzeniom ostatnich lat. Festiwale Misteria Paschalia, Sacrum Profanum czy FMF, ale też Wianki, pikniki miejskie, pojedyncze koncerty i gala Dźwigaczy Kultury – wystawa Projekt: kultura. Projekty graficzne w działaniach Krakowskiego Biura Festiwalowego w Międzynarodowym Centrum Sztuk Graficznych (Rynek Główny 29, w dniach 6-18 września) zaprezentuje plakaty stworzone we współpracy z autorami koncepcji programowych poszczególnych wydarzeń KBF. Wystawa ma swoje miejsce – jako wydarzenie towarzyszące – w bogatym programie tegorocznego Międzynarodowego Triennale Grafiki. 
– Naszą intencją jest pokazanie, że plakat nie musi być tylko ulotnym obrazem przez krótką chwilę funkcjonującym w przestrzeni publicznej, że może być traktowany jako obiekt sztuki sam w sobie: jest nie tylko świadectwem czasu, ale też dominujących w nim tendencji graficznych czy typograficznych – mówi Magdalena Łukasik, Zastępca Dyrektora KBF ds. marketingu. Podczas wernisażu wystawy 5 września o procesie tworzenia graficznej identyfikacji towarzyszącej najważniejszym krakowskim wydarzeniom opowiedzą sami twórcy, wśród których znajdują się uznane już postaci świata projektowania graficznego, jak i młodzi krakowscy artyści, często wnoszący powiew świeżości w kolejne edycje festiwali. 

Podczas wystawy zaprezentowane zostaną następujące kreacje (wydarzenie / twórca): 
Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, 2018 / Krzysztof Iwański 
ArtBoom Festival, 2013 / Nikodem Pręgowski
Jarmark Świętojański, 2017 / Michał Stachowiak, Strzecha Design 
Pasja wg św. Łukasza, 2012 / Witold Siemaszkiewicz 
Rok Conrada, 2017 / Mateusz Kołek 
Kraków Miasto Literatury UNESCO, 2013 / Jan Bajtlik 
Wokół Szopki, 2016 / Łukasz Markiewicz 
Wianki, 2016 / Jan Kallwejt 
Wianki, 2017 / Dawid Ryski 
Conrad Festival, 2016 / Platige Image 
Sacrum Profanum, 2017 / NAWER/Parastudio 
Piknik Miejski Nad Rzekę, 2015 / Dawid Ryski 
Dźwigacze Kultury, 2017 / Krzysztof Iwański 
ICE Classic: Max Richter, 2016 / Studio Polkadot 
oraz cztery kreacje nadchodzącego festiwalu Sacrum Profanum 2018 / Patrycja Podkościelny 

[wernisaż: 5.09.2018, godz. 18:00]
[wystawa otwarta: 6.09-18.09.2018]
[miejsce ekspozycji: MCSG, Rynek Główny 29, Kraków]

Galeria

Ta strona wykorzystuje pliki typu "cookies". Identyfikują one Twoją przeglądarkę i usprawniają działanie strony. W ustawieniach przeglądarki można wybrać opcję odrzucania plików "cookies". Odrzucenie może spowodować, że nie wszystkie treści będą prawidłowo wyświetlane. Zamknij