START

Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych - Galeria Eksperyment

Rynek Główny 29, 2 piętro, 31-010 Kraków


07.06.2015 – 24.06.2015

wernisaż: 07.06.2015, 14:00

START

START
Dyplomy z Katedry Grafiki Warsztatowej Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

 

Wystawa grafiki studentów Wydziału Grafiki Katedry Grafiki Warsztatowej ASP w Krakowie jest 4 tego typu wystawą powstającą we współpracy pomiędzy SMTG a ASP. Dzięki niej krakowska publiczność może poznać prace artystów młodego pokolenia, którzy  mają możliwość zaprezentować efekty swojej pracy. Prezentowanie prac na tym poziomie jest wzorcowym przykładem promocji młodych twórców, stojących u progu kariery artystycznej. Bogactwo wyobraźni, cyzelowany warsztat klasyczny oraz siła ekspresji i twórczy eksperyment są atutem tej prezentacji.

 

Krakowska akademia przyciąga studentów z różnych zakątków Polski, a także świata. Grafika warsztatowa pełni w niej szczególną rolę. Dla wielu studentów to unikalna okazja nauki klasycznych technik, dodatkowo pod okiem pedagogów, dla których grafika warsztatowa jest językiem ich własnej wypowiedzi artystycznej. Krakowska szkoła grafiki gwarantująca cenne doświadczenie zarówno dla studentów jak i wykładowców, skutkuje refleksjami nie tylko o technologii, ale przede wszystkim o rozumieniu sztuki i poszukiwaniu tożsamości.
 


 

Stosunkowo nowe miejsce wystawiennicze w MCSG cieszy się coraz większym zainteresowaniem środowiska graficznego, zarówno artystów zabiegających o wystawy jak i odbiorców, sympatyków grafiki artystycznej, których spotykam coraz więcej i częściej na kolejnych wernisażach, kolejnych urozmaiconych, ciekawych wystawach, oferowanych zawsze na dobrym poziomie.

 

Obecna wystawa jest prezentacją zaledwie niewielkiego wyboru prac dyplomowych realizowanych w ostatnich trzech latach na Wydziale Grafiki w jednej z jego katedr, w Katedrze Grafiki Warsztatowej. Ogranicza się również do mocno okrojonego zestawu z każdego wybranego przez nas cyklu dyplomowego, zawężonego do trzech, czterech grafik z kilkunastu lub kilkudziesięciu  prezentowanych zazwyczaj w autorskim cyklu dyplomowym. Dodatkowo wyboru dokonaliśmy w sposób boleśnie demokratyczny; pokazujemy zaledwie dziesięciu dyplomantów; równo po dwa dyplomy z każdej pracowni graficznej (Wklęsłodruk, Miedzioryt, Litografia, Serigrafia, Drzeworyt).

 

Taki zamysł wystawy (podwójnie okrojony wybór) nie pozwala przedstawić pełnego obrazu poszczególnych autorów prac dyplomach, tak samo jak i nie pozwala zobaczyć całości, kierunków i tendencji w grafice realizowanej przy ulicy Humberta i Karmelickiej ale ukazuje w jakimś stopniu różnorodność osobowości, i rozpiętość poszukiwań najmłodszego pokolenia absolwentów, ich pól zainteresowań, dialogu z taką a nie inna rzeczywistością, bogactwo wyobraźni twórczych, ich fascynacje i pasje.  Widać z tego zestawu, że inspiracje biorą się z wielu źródeł charakterystycznych dla tych czasów; od takich, które poddają się poszukiwaniom wartości formalnych, smaków samego manualnie konstruowanego warsztatu poprzez intuicyjne przygody plastyczne charakterystyczne dla wszystkich technik graficznych posługujących się matrycą, działaniem pośrednim - tajemnicą z tym związaną, aż do realizacji, które podporządkowane są w całości ideom poza formalnym, rozwiązujących osobiste dylematy natury egzystencjalnej czy społecznej albo wynikające z wewnętrznego niepokoju moralnego. Nie sposób oceniać czy wartościować, które z dróg są ważniejsze. Wartość tkwi zawsze w świadomości i dojrzałości postawy twórczej oraz w determinacji lub pasji z jaką te wschodzące przekonania twórcze są realizowane i będą rozwijane.

 

Rok dyplomowy to bodaj najlepszy okres w życiu wyzwalający specjalną energię i apetyt na tworzenie, kumulujący świeżość spojrzenia, adrenalinę i koncentrację sił na jednym froncie. Później wolność i ideały ulegają zderzeniu z brutalną realnością bytu, z pracą, z organizacją czasu. Wymagać będą trochę większego hartu ducha i ogromnego, trwałego przekonania o sensie takiej drogi.

 

Życzę zatem wszystkim tak wspaniale zapowiadającym się młodym artystom nieustających satysfakcji z tworzenia, wiary w wolność tą drogą osiąganą, wytrwania w swoich ideałach i umiejętności pogodzenia ich z trudną codziennością.

 

 Prof. dr hab. Krzysztof Tomalski


logos
Ta strona wykorzystuje pliki typu "cookies". Identyfikują one Twoją przeglądarkę i usprawniają działanie strony. W ustawieniach przeglądarki można wybrać opcję odrzucania plików "cookies". Odrzucenie może spowodować, że nie wszystkie treści będą prawidłowo wyświetlane. Zamknij