Password: Printmaking

Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych - Galeria Centrum

Rynek Główny 29, 2 piętro, 31-010 Kraków


08.08.2013 – 20.09.2013

wernisaż: 08.08.2013, 18:00

Password: Printmaking


W sierpniu i we wrześniu Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie gościć będzie wystawę Hasło: Grafika. Wystawa jest kulminacyjnym punktem projektu Password: Printmaking realizowanego od 2012 roku przez Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie wspólnie z pięcioma europejskimi partnerami: Belgią, Chorwacją, Estonią, Hiszpanią i Słowenią. 
Głównym celem wystawy Hasło: Grafika jest ukazanie różnic w spojrzeniu na graficzny proces twórczy w krajach europejskich, z których wywodzą się artyści zaproszeni przez kuratorów do udziału w wystawie. Prezentacja pokazuje prace powstałe zarówno przy użyciu technik tradycyjnych (drzeworyty, linoryty) poprzez grafikę cyfrową aż do prac istniejących tylko na ekranie monitora. W ramach wystawy zaprezentowane zostaną wybrane prace artystów z sześciu krajów partnerskich projektu Password: Printmaking, poruszające różnorodną tematykę od spraw bardzo osobistych (symboliczne ukazanie wewnętrznych rozterek i subiektywnych sposobów postrzegania rzeczywistości) poprzez grafiki komentujące najnowsze wydarzenia polityczno-społeczne (cykl prac ukazujących historię Latifa Yahi – dublera syna Saddama Husseina, Udaya). Jak mówi polska kurator wystawy Marta Anna Raczek-Karcz ¬– Wystawa ta stanowi dla mnie zarówno artystyczną okazję, jak i przygodę jako kuratorki, ale także wielkie wyzwanie dla Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie i wszystkich zaangażowanych w nią partnerów. 
Już od pierwszego spotkania inauguracyjnego w Lublanie, w czerwcu 2012 roku, wszyscy byliśmy świadomi że wystawa „Hasło: Grafika“ to szczególnie trudne zadanie. Każda z instytucji partnerskich ma przecież swoją tradycję i doświadczenia z przeszłości, jak i swoje własne cele oraz oczekiwania. Przygotowując tę wystawę miałam świadomość nadchodzących trudności organizacyjnych oraz różnic w naszych poglądach na temat współczesnej grafiki. 
Po wielu dyskusjach i wymianie poglądów, udało się nam, kuratorom dojść do konsensu w kwestii formy wystawy, mimo tego że doskonale zdawaliśmy sobie sprawę, że byłoby niemożliwym zamknąć ją w jednej uniwersalnej idei, która zjednoczy wszystkie prace z wszystkich krajów uczestniczących. 

 

Kuratorzy wystawy: Sofie Dederen (Belgia), Daina Glavočić (Chorwacja), Jaanus Samma (Estonia), Javier Martín-Jiménez (Hiszpania), dr Marta Raczek-Karcz (Polska), Božidar Zrinski (Słowenia). 


Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie realizuje projekt Password: Printmaking wspólnie z pięcioma partnerskimi instytucjami z Europy (MGLC – Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych w Lublanie, HEA – Hablar en Arte z Hiszpanii, FMC – Frans Masereel Centrum w Kasterlee, MMSU – Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Rijece oraz TPT – Międzynarodowe Triennale Grafiki w Tallinie). Tomasz Korczyński 

 

 

Galeria MCSG jest czynna od poniedziałku do piątku od 11.00 do 16.00
lub po umówieniu telefonicznym: +48 12 422 19 03, +48 510 050 844

Artyści

Belgia: Paul Hendrikse, Lieven Segers, Damien De Lepeleire, bolwerK 

Chorwacja: Iva Gobić, Emanuela Santini, Celestina Vičević, Kristina Restović 
Estonia: Joonemedia, Triin Tramm, Anna Stina Treumund, Anu Vahtra & Nam Kin 
Hiszpania: Angela Cuadra, Javier Pividal, Angel Masip, Pedro Luis Cembranos 
Polska: Marta Kubiak, Paweł Kwiatkowski, Marcin Pazera, Rafal Sliwczynski 
Słowenia: Jon Derganc, Tanja Vuinović, Klemen Zupanc, Boštjan Čadež 

logos
Ta strona wykorzystuje pliki typu "cookies". Identyfikują one Twoją przeglądarkę i usprawniają działanie strony. W ustawieniach przeglądarki można wybrać opcję odrzucania plików "cookies". Odrzucenie może spowodować, że nie wszystkie treści będą prawidłowo wyświetlane. Zamknij