Agnieszka Rożnowska. Wyrwane z Kontekstu

Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych - Galeria Centrum

Rynek Główny 29, 2 piętro, 31-010 Kraków


06.12.2017 – 02.01.2018

wernisaż: 05.12.2017, 18:00

Agnieszka Rożnowska. Wyrwane z Kontekstu

W grudniu Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie będzie prezentowało wystawę Agnieszki Rożnowskiej pt. „Wyrwane z kontekstu”.

 

Sama Artystka pisze o swoim projekcie:  „ W moich poszukiwaniach i rozważaniach poddaję rewizji język rysunku, nierozłącznie związany z grafiką, projektowaniem i każdą kolejną aktywnością artystyczną. Na realizowany przeze mnie projekt p.t.„Wyrwane z kontekstu” składają się grafiki, rysunki oraz obiekty, suma doświadczeń w których połączenie oko-dłoń-umysł rejestrują obrazy pamięci, tworzą archeologię opisaną przez Johna Bergera w następujący sposób: Sam akt rysowania zmusza artystę do spojrzenia na przedmiot znajdujący sie przed nim, do rozłożenia go za pomocą oka wyobraźni i poskładania na nowo. Jeżeli artysta rysuje z pamięci, akt szkicowania zmusza go do sięgnięcia do własnego umysłu, do odkrycia zawartości magazynu swoich wcześniejszych spostrzeżeń.

 Realizacja stanowi zapis dekonstrukcji, czy też rozbiór rzeczy zastanych, wykonany za pomocą rysunków, zdjęć i obiektów, przenoszących pewne fakty w nowy wymiar. Obrazy realne pojawiając się często deformują odbiór, tracą wątek poprzez niemożliwość uchwycenia całości. Zarejestrowane fragmenty nakładają się na siebie, kreując każdorazowo nową jakość. Pojawiają się, symultanicznie tworząc konfiguracje nowych form, nowych wykrojów. Formy, którymi obecnie się posługuję, to rozkroje ubrań, rzeczy, które na co dzień postrzegamy jako całość. Ubrania przynależą do człowieka, noszą go, są jak żywe byty, noszą pamięć obecności człowieka. Ciało rodzi się pomiędzy nimi i umiera w otoczeniu rzeczy. Jean Toussain Desanti twierdził, że to właśnie one wiążą człowieka ze światem. Jednak wyrwane z kontekstu, rozkrojone i zdekompletowane tworzą nową jakość. Złożony obraz, rodzaj mapy z której możemy odczytywać dowolne znaki.”

 

 

Wystawie towarzyszyć będzie ekspozycja kontekstowa pt. Przestrzenne Wariacje


Artyści

Agnieszka Rożnowska

logos
Ta strona wykorzystuje pliki typu "cookies". Identyfikują one Twoją przeglądarkę i usprawniają działanie strony. W ustawieniach przeglądarki można wybrać opcję odrzucania plików "cookies". Odrzucenie może spowodować, że nie wszystkie treści będą prawidłowo wyświetlane. Zamknij