SMTG

Szanowni Państwo,

w imieniu Zarządu Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie i swoim własnym, mam niezwykłą przyjemność poinformować Państwa o inauguracji Jubileuszu 50-lecia Międzynarodowego Biennale i Triennale Grafiki w Krakowie.

Dokładnie pięćdziesiąt lat temu, w czerwcu 1966 roku otwarte zostało I Międzynarodowe Biennale Grafiki w Krakowie. Impreza ta była inicjatywą zupełnie wyjątkową. Została powołana i zorganizowana wolą polskiego środowiska graficznego i spotkała się z serdeczną i żywiołową reakcją międzynarodową, czego świadectwem było uczestnictwo w kolejnych edycjach Biennale takich gwiazd międzynarodowej sceny artystycznej jak Robert Rauschenberg czy Sam Francis.

Z okazji Jubileuszu pragniemy przypomnieć Państwu najpiękniejsze momenty historii zarówno Biennale, jak i Triennale poprzez wystawy, które ponownie zaprezentują prace nagrodzone przez międzynarodowe zespoły jurorskie na przestrzeni ostatniego półwiecza.

27. kwietnia 2016 roku o godz. 18:00 – odbędzie się wernisaż wystawy Semafory prezentującej wybrane grafiki polskich laureatów międzynarodowego konkursu. Wystawa prezentowana w budynku przy ul. Syrokomli 21, zrealizowana wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie potrwa do 15. czerwca 2016 roku.


Główne obchody Jubileuszu przypadną na 13. i 14. czerwca 2016 roku. Będzie można wówczas zobaczyć wystawę-instalację w przestrzeni publicznej zatytułowaną Okno na świat – tym bowiem przez lata była krakowska impreza, gdy żelazna kurtyna utrudniała swobodną wymianę idei artystycznych pomiędzy Polską i światem, a także wystawę 50/50 zorganizowaną w Międzynarodowym Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie, która przypomni Państwu najwspanialsze prace międzynarodowego grona artystów wyróżnione w latach 1966-2015.

W obchody Jubileuszu włączyły się także instytucje partnerskie Naszego Stowarzyszenia:
Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Krakowski – instytucja, która od samego początku brała czynny udział w tworzeniu tego wyjątkowego w skali światowej wydarzenia artystycznego – który 13. maja 2016 roku zaprosi Państwa do Galerii Pryzmat na wystawę Grafika i czas przygotowaną przez prof. Ewę Gołogórską-Kucię,
oraz Biblioteka Jagiellońska, która 5. września 2016 roku pokaże przygotowaną przez SMTG w Krakowie wystawę Geometria koloru.

W ten sposób historia zatoczy krąg, a obchody Jubileuszu rozciągać się będą od kwietnia aż do września, obejmując dwa miesiące, które od lat kojarzone są z krakowską imprezą: czerwiec, w którym wszystko się zaczęło i wrzesień, czyli okres, na który w cyklu trzyletnim przypadają aktualne edycje Wielkiego Święta Grafiki jak nieustannie mówił o krakowskim wydarzeniu prof. Witold Skulicz.

Mamy nadzieję, że będą nam Państwo towarzyszyli w wydarzeniach jubileuszowych, gdyż podobnie jak organizowane w Krakowie Biennale i Triennale także Jubileusz jest Świętem przede wszystkim Państwa, tj. Graficzek i Grafików, a także wszystkich Przyjaciół Grafiki i Osób oraz Instytucji, które od lat wspierają organizację krakowskiej imprezy.


Marta Anna Raczek-Karcz
Prezes SMTG w Krakowie

 

Pobierz ulotkę z programem Jubileuszu >>

Ta strona wykorzystuje pliki typu "cookies". Identyfikują one Twoją przeglądarkę i usprawniają działanie strony. W ustawieniach przeglądarki można wybrać opcję odrzucania plików "cookies". Odrzucenie może spowodować, że nie wszystkie treści będą prawidłowo wyświetlane. Zamknij