Mediacje z Medium - od klasyki do eksperymentu

Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych - Galeria Centrum

Rynek Główny 29, 2 piętro, 31-010 Kraków


10.10.2017 – 31.10.2017

wernisaż: 10.10.2017, 18:00

Mediacje z Medium - od klasyki do eksperymentu

W październiku Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie będzie prezentowało wystawę „Mediacje z medium – od klasyki do eksperymentu”. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace Wojciecha Domagalskiego, Andrzeja Kaliny oraz Piotra Żaczka.

 

Wystawa skonstruowana została wokół medium graficznego i różnorodnych możliwości, jakie oferują techniki graficzne (zarówno wypukłodrukowe, jak i druku płaskiego), a także nieustannej potrzeby eksperymentowania zmierzającej ku przekraczaniu granic tradycyjnego warsztatu i prowadzącej do poszerzenia możliwości kreowania obrazu.

 

Wychodząc od klasycznych założeń warsztatowych każdy z artystów podąża własną ścieżką, eksperymentując z podłożem, na którym powstaje odbitka (płyta gipsowa czy tkanina w przypadku Andrzeja Kaliny), rolą matrycy w procesie kreacji (potraktowanie linoleum jak narzędzia kreującego efekty malarskie – fakturowe i kolorystyczne – w przypadku Piotra Żaczka) i wzajemnych relacji pomiędzy dwiema technikami druku płaskiego, a jednocześnie pomiędzy drukiem opartym na matrycy materialnej i jej odpowiedniku cyfrowym (wykorzystanie sitodruku do częściowego zasłonięcia obrazu wykreowanego cyfrowo w przypadku Wojciecha Domagalskiego).

 

Proponowana wystawa ma  pokazać różnorodność i odmienność technik graficznych oraz kreatywność w ich stosowaniu. Jednocześnie każdy z artystów skupia się na innym aspekcie rzeczywistości. Andrzej Kalina poprzez swoje prace komentuje rzeczywistość, podejmując m.in. dialog z historią i sposobami jej konstruowania. Grafiki Piotra Żaczka to wyraz nadawania znaczeń podstawowym formom plastycznym: znakowi, kolorowi i fakturze. Natomiast Wojciech Domagalski koncentruje się na badaniu problemu miejsca: jego obecności i nieobecności. Elementem jednoczącym te trzy artystyczne osobowości jest twórcze, specyficzne autorskie podejście do pojęcia matrycy i odbitki. 

 

Wystawa zaprezentuje gipsografie i obiekty graficzne Andrzeja Kaliny, linoryty barwne Piotra Żaczka oraz serigrafie łączone z drukiem cyfrowym Wojciecha Domagalskiego.

 

 

Wystawie towarzyszy publikacja, którą można nabyć w naszym sklepie online


Artyści

Wojciech Domagalski

Andrzej Kalina

Piotr Żaczek

logos
Ta strona wykorzystuje pliki typu "cookies". Identyfikują one Twoją przeglądarkę i usprawniają działanie strony. W ustawieniach przeglądarki można wybrać opcję odrzucania plików "cookies". Odrzucenie może spowodować, że nie wszystkie treści będą prawidłowo wyświetlane. Zamknij